Jakl: MF DNES upadá. Tiskne, co intrikáni podstrčí
Publikováno 22.04.2011 v kategorii: Ozvěna

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl vrací úder MF DNES. Kdysi seriozní deník se podle něj stal nástrojem manipulátorů.

„Ochota, se kterou Mladá fronta tiskne vše, co jí podstrčí intrikáni a manipulátoři, je projevem definitivního úpadku těchto kdysi celkem seriózních novin,“ napsal Jakl pro Prvnizpravy.cz.

Reagoval tak na nejnovější útočný článek deníku MF DNES, který „objevil“ další „důkaz“ spojenectví prezidenta Václava Klause a lídra Věcí veřejných Víta Bárty. Bezpečnostní odbor na Hradě vede prý člověk doporučený Vítem Bártou, napsal dnes deník.

Popisuje, že když roce 2008 hledal Pražský hrad nového ředitele bezpečnostního odboru, angažoval se ve výběru i Vít Bárta, který doporučil Radima Bureše z Národního bezpečnostního úřadu. Ten se  prý nyní ocitl i mezi kandidáty na nového ministra vnitra a redaktor MF DNES Jaroslav Kmenta dokonce tvrdí, že Bureše navrhoval nyní Hrad na post ministra vnitra.

Článek je tak dalším dílem téměř nekonečného seriálu, ve kterém MF DNES útočí na Věci veřejné a  skrze pokusy o diskreditaci Víta Bárty se snaží rozklížit koalici. To se skoro povedlo, když v uplynulých dnech hrozily Věci veřejné odchodem z vlády po nátlaku premiéra Petra Nečase na rezignaci téměř všech véčkařských ministrů.

Nakonec se celkem věrohodně ukázalo, že za celou kampaní stojí topolánkovská klika v ODS, která by ráda posílila svůj vliv a možná chtěla i do budoucna zabránit návratu Václava Klause do čela ODS. V kauze, kterou odstartoval poslanec VV Jaroslav Škárka, se totiž angažoval především předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, který je znám loajálním vztahem k bývalému šéfovi ODS Mirku Topolánkovi.

Právě Topolánek pak promluvil ve velkém rozhovoru pro Lidové noviny, kde svoji roli popíral tak vehementně, zastával se Tluchoře a útočil na prezidenta Klause natolik, až sám potvrdil výše zmíněné.

Sám prezident Václav Klaus nechtěl Topolánkův rozhovor komentovat, ve svých odpovědích na otázky MF DNES ale napsal, že krizi vlády neodstartovalo „senzační“ zjištění MF DNES o ekonomických zájmech Víta Bárty, jako spíše společný plán Kristýny Kočí a Petra Tluchoře.

„Já jsem plán pana Bárty nestudoval, protože si nemyslím, že byl skutečnou příčinou dnešní vládní krize. Zajímavé je něco jiného. Zajímavé je, že se mne neptáte, jestli byl příčinou dnešní krize plán dvojice Kočí – Tluchoř (a lidí kolem nich). Zdroj dnešní vládní krize bych já hledal spíše tam,“ řekl Klaus.

Kočí přitom na nahrávce, kterou zveřejnil minulý týden časopis Týden, bezelstně přiznala, že na kampani pracuje ve spolupráci s MF DNES a s Jaroslavem Kmentou.

„Škárka jim to dal. To sledování. A kdyby…, v těch největších sračkách nebude. Protože on je ten zdroj. A to stejný oni nabízejí tomu, kdo to pojmenuje. Ta Mladá fronta je jediná, která to hraje s náma,“ popisuje na nahrávce Kočí, jak bývalý poslanec VV dal MF DNES k dispozici různé podklady.

Nad pondělním útokem MF DNES se pozastavil i další prezidentův blízký spolupracovník, Petr Hájek.

„Myslím, že Mladá fronta a pan Kmenta se ukonspirují k smrti. Tohle jim musela říci zřejmě Kristýna Kočí v nějakém dosud nepublikovaném záznamu. Jinak si to neumím vysvětlit,“ citují v té souvislosti vicekancléře Petra Hájka server ParlamentniListy.cz.

„Ale vážně: Nikdy, v žádnou chvíli nepadlo z Hradu toto ani jiné jméno. Koukali jsme na to stejně překvapeně jako pan Bureš sám. Včera jsme se ho se zájmem zeptali, jestli chce snad z Hradu odejít a jasně nám řekl, že ho nikdo v tomto směru nekontaktoval, že vůbec neví, jak se jeho jméno do médií dostalo. Opakuji: Ani od pana prezidenta, ani od nikoho z jeho okolí toto jméno nikdy nezaznělo. Jde o čistou konstrukci pana Kmenty a MFD, která umanutě rozehrává další tluchořovské hry. Ten model je stále stejný. Vytvoří se fáma, že Hrad má na někom zájem, po jejím mediálním zafixování se o ní spekuluje a tím se z toho udělá ´veřejný majetek´. Je to čistá mystifikace,“ vysvětlil Hájek.

„To je pořád totéž. Poté, co za Topolánkovy vlády odešel dosavadní šéf našeho bezpečnostního odboru přítel Marka Dalíka Jan Novák, dělat ředitele úřadu vlády, bylo jeho místo na Hradě dlouho neobsazeno. Hledali jsme jeho nástupce řadu měsíců, hovořili s řadou lidí, dostávali mnoho nabídek. Mezi nimi se o toto místo zajímal i Radim Bureš. Profesionálně měl všechny předpoklady – jak svou dosavadní prací na NBU, tak bezpečnostními prověrkami. Proto padla volba na něj. V roce 2008 jsme nikdo neznali jméno Víta Bárty, tím méně jeho agentury. Je to směšná zpětná konstrukce,“ dodal.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET