L. J. v Radiožurnálu o současné vládní krizi
Publikováno 21.04.2011 v kategorii: Rozhovory

RADIOŽURNÁL Vládní krize v ČR vrcholí Název: Vládní krize v ČR vrcholí Zdroj: Radiožurnál Datum: 13.04.2011 Relace: Stalo se dnes Pořadí: 1 Moderátor: Jan Richter Čas vysílání: 21:00:00


Moderátor (Jan Richter):
Vládní krize v ČR vrcholí. Poté, co dnes v média zveřejnila nahrávku, na níž Kristýna Kočí popisuje dlouhodobý plán na rozložení koalice, došla trpělivost prezidentu Václavu Klausovi. Poslední události posledních dní podle něj přesáhly míru tolerance hlavy státu i veřejnosti. Důvěra v kabinet je vážně narušena, míní prezident. Prezident Václav Klaus proto pozval na zítřejší dopoledne na Pražský Hrad předsedy stran ODS, TOP 09 a VV. Je podle něj nutné jednat o tom, jak a zda vůbec pokračovat v současné vládní sestavě. Na telefonu je ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl, dobrý večer. Koaliční strany už dříve vyjádřily vůli ve společné vládě pokračovat, co bude pan prezident zítra od předsedů stran chtít slyšet?

Host (Ladislav Jakl, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky):
Ono to vypadá, že koaliční strany vyjádřily vůli spíš verbálně. Podle činů to tak úplně nevypadá. Je dost těžké přes den si vyměňovat ta nejhorší možná obvinění, nechávat vybublávat různé kauzy o špiclování, vzájemném tajném nahrávání, řízených mystifikacích, lžích apod. a potom se na sebe večer mile usmívat a spolupracovat. Takže pan prezident očekává, že šéfové koaličních stran řeknou: ano, opravdu vážně chceme spolupracovat, pak ale do tohoto scénáře nepatří některé věci, kterých jsme byli v minulých dnech svědky a bohužel i celá česká veřejnost anebo, což je také legitimní, řeknou: ne, už si lezeme na nervy tak zásadně a tak si nedůvěřujeme, v tomto formátu už spolupracovat nechceme a nemůžeme, ale v tomto případě by měli říci, co by mělo jít dál.

Moderátor (Jan Richter):
Pan prezident se ale už třetí den zdráhá plnit svou ústavní povinnost a odvolat ministry Johna a Dobeše, nemyslíte si, že část odpovědnosti za ten poslední vývoj padá i na něj?

Host (Ladislav Jakl, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky):
Vy říkáte, že se zdráhá, ale ona to není pravda, že se zdráhá. Prezident republiky samozřejmě ústavu dodržuje, v ústavě není nikde psáno, že premiérem je Petr Nečas, v ústavě je spousty věcí ponecháno politice a to, že prezident republiky 2 dny nevydal rozhodnutí o odvolání dvou ministrů, to považovat za zdroj nějakého napětí, to vůbec není možné. Naopak, to je téměř jediná šance, jak zachovat určitý status quo a umožnit stranám se nějak dohadovat, protože kdyby pan prezident hrál tu hru, kterou pro něj připravil někdo jiný, tak tu situaci zásadně změní. Ono je klidně možné, a já si to umím představit, že po těch dnešních událostech a po tom, co prasklo – dost možný plán, podle kterého mnoho těch věcí, kterých jsme byli svědky minulý týden, bylo provokací, že třeba pan premiér ty své návrhy vezme zpátky a pak by se ukázal ten přístup pana prezidenta velmi moudrý. Prezident odvolá na návrh premiéra ministry a v komentáři k ústavě je psáno, že by tak měl učinit bez zbytečných odkladů.

Moderátor (Jan Richter):
Proč pan prezident nepočkal na výsledky toho dnešního jednání, té neformální večeře, neformálního setkání špiček?

Host (Ladislav Jakl, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky):
Ta jeho reakce byla právě reakcí na informaci, která vyplavala během odpoledne a podle které jedna z možných verzí vysvětlení všech těch událostí je, že jde od začátku o řízenou provokaci, o určitý komplot a teď je otázka – buď to je pravda a pak je to katastrofa, nebo je to zase provokace někoho úplně jiného a pak je to skoro stejná katastrofa. V obou případech nepochybně ten váš původní předpoklad, který jste řekl – a to je vůle spolupracovat, je tedy hodně vážně zpochybněna.

Moderátor (Jan Richter):
Pan prezident chtěl od premiéra Nečase slyšet plán B, jak má koalice pokračovat dál, má sám Václav Klaus nějaký plán, jak by se mělo dál pokračovat?

Host (Ladislav Jakl, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky):
Tak ten plán B on by také mohl Petr Nečas říct, že není třeba plán B. Plán B nastupuje tehdy, když neplatí plán A. Petr Nečas jako premiér navrhl odvolat z vlády šéfa koaliční strany, čímž nepochybně buď zpochybnil anebo úplně vypověděl koaliční smlouvu, na základě které byl jmenován premiérem a kouzlo té abecedy spočívá v tom, že by měl říci, co bude dělat, když výsledkem tohoto kroku bude, že jedna z koaličních stran odejde z vlády. Požádá o hlasování o důvěře a tu vládu položí.

Moderátor (Jan Richter):
Já jsem se chtěl vlastně zeptat, jestli pan prezident má nějakou jasnější představu, jak by se mělo dál pokračovat bez ohledu na to, s čím přijde premiér Nečas?

Host (Ladislav Jakl, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky):
Prezident určitě není ten, kdo by chtěl vnucovat nějaké řešení podle nějakých svých představ. On jen očekává, že mu bude nabídnuto takové řešení, při kterém jednotliví hráči budou myslet na zadní kolečka a ne, že do něčeho šlápnou, aniž by věděli, kam povedou další kroky, jestli povedou k pádu vlády, destabilizaci vlády, k předčasným volbám, k mnohaměsíčnímu chaosu nebo k něčemu jinému. To je přání pana prezidenta, že by on měl nějakou svou konkrétní představu, těžko jí může vnucovat jednotlivým koaličním stranám, ale bude chtít od nich zítra slyšet,jestli vůbec to má smysl a jestli ty některé kroky z posledních hodin a dnů si nemá vyložit doslova tak, že už v té spolupráci spolupracovat nechtějí a že mají úplně jiné nápady, myšlenky, návrhy.

Webdesign: Kabris|NET