Primátor Svoboda k dostavbě Staroměstské radnice
Publikováno 12.04.2011 v kategorii: Ozvěna

Hradní tajemník Ladislav Jakl otevřel debatu o dostavbě Staroměstské radnice. Získali jsme vyjádření primátora Prahy.

„Domnívám se, že problém Staroměstského náměstí je zrcadlem, v němž se odráží problematika celé historické Prahy,“ napsal pro redakci Prvnizpravy.cz v exklusivním vyjádření primátor metropole Bohuslav Svoboda (ODS).

Řešení prostoru Staroměstského náměstí a jeho okolí je podle něj dlouhodobý proces, který se musí odehrávat v dialogu s odborníky i se širokou veřejností města.

Připomněl, že diskuze nad dosavadními soutěžemi, nad perspektivou a představami o budoucí podobě Staroměstského náměstí, se vedla už několikrát. A polemiky se budou vést neustále.

„Nicméně bych rád při této příležitosti řekl, že osobně vnímám problém z následující perspektivy: Současná podoba Staroměstského náměstí není jen skanzen, ale místo, kde se odehrává skoro vše, je to místo demonstrací, trhů, oslav úspěchů, zapíjení proher a okrádání turistů. Jedná se tedy o místo bez zřejmé definice účelu. V tomto případě bych tedy chtěl podotknout, že se musíme bavit o celé redefinici prostoru Staroměstského náměstí, o jeho účelu a schopnosti nabídnout něco víc než jen atrakci pro turisty,“ napsal primátor.

Přimlouvá se tak za diskuzi, která by se zabývala i schopností nabídnout smysluplný funkční prostor pro život Pražanů.

„Je třeba se rozhodnout: pokud má náměstí být trhem, ať funguje jako tržiště; pokud ne, ať je náměstím, korzem a místem posezení, kde mohou Pražané i návštěvníci hlavního města obdivovat genia loci daného prostoru. Ten je nesmírně působivý, navzdory ranám a jizvám, které náměstí utrpělo ve 20. století,“ píše Svoboda.

Primátor sám připouští, že zatím osobně není jasně rozhodnut, zda za každou cenou prázdný prostor po vyhořelém křídle Staroměstské radnice osadit další budovou, nebo zda se spíše neuchýlit pouze k jakési rituální podobě místa, náznaku, symbolu, skulptuře.

„Prostě a jednoduše jde o to najít odvahu přijít se zcela novým řešením, které se nebude snažit za každou cenu postavit další pomník naší doby na exponovaném místě v historickém centru města, nýbrž bude citlivě vycházet z ducha tohoto jedinečného prostoru a z dědictví našich předků. Říká se, že mnohdy je větším architektonickým činem dané místo nezastavět zcela nebo vůbec, než vybudovat další velký dům bez jasné funkce, pro který samo město nenajde konkrétní využití,“ uvedl primátor Svoboda.

Svoboda také připomněl, že revitalizací Staroměstského náměstí se zabývalo i předchozí vedení města.

V roce 2008 byla totiž zřízena pracovní skupina primátora hl. m. Prahy, která se revitalizací Staroměstského náměstí a okolí zabývala.

Ta se sešla naposledy 22. února 2010 a do té doby prosadila provedení stavebně historického průzkumu, iniciovala kombinovaný archeologický průzkum pro zpřesnění znalostí o terénní situaci a v září 2009 uspořádala odbornou mezinárodní konferenci za účasti expertů UNESCO.

„Její závěry poskytují celé spektrum pohledů na podstatu problému i na jeho možná řešení a poskytují myslím dobrou základnu pro další potřebné kroky,“ myslí si primátor.

Po dostavbě proluky na Staroměstském náměstí volal v textu na svém blogu tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

„Je 66 let po válce a na nejúžasnějším místě nejúžasnějšího města světa stále zeje velmi neúžasná díra. Už třetí generace Pražanů, českých návštěvníků i turistů tu kouká na jakýsi podivný parčík a na ještě podivnější zadní trakty radničních domů s okny dříve směrujícími nejspíš do nějakých světlíků či dvorků,“ napsal Jakl.

Vyzval k debatě o tom, co s prázdným prostorem, i když je jasné, že taková debata bude konfliktní.

„Nebude to snadné a neobejde se to bez konfliktu. Ale je to úkol naší doby a měl by být věcí naší cti, abychom ho nehodili na krk příštím generacím. Pojďme do toho. Začněme o dostavbě alespoň mluvit, diskutovat, třeba i konfliktně. Ale přestaňme dělat, že jsme si na tu zející díru zvykli. To bychom o sobě nedali moc dobrou zprávu,“ dodal.

Redakce Prvnizpravy.cz pak oslovila v anketě jednotlivé radní hlavního města.

Například radní Radek Lohynský (ODS) by takovému nápadu fandil. „Osobně souhlasím s tím, aby byla proluka po části radnice na Staroměstském náměstí dostavěna. Myslím, že vedle řady bezkonkurenčních historických památek, které jezdí obdivovat turisté z celého světa, postrádá naše hlavní město moderní architekturu. Proto, pokud se objeví jedinečný projekt – pouze takový na Staroměstské náměstí patří – budu ho podporovat,“ odpověděl Lohynský.

Ivan Kabický, náměstek primátora za ODS, připomněl, že současná vládní koalice na Magistrátu se k ničemu takovému nechystá, ale nápad ho zaujal. „Váš dotaz předložím na klubu k posouzení, ale v programovém prohlášení tato záležitost nebyla řešena. Já osobně bych se přikláněl k variantě otevřené soutěže pro všechny zájemce s dobrými nápady,“ uvedl.

Radní hlavního města Prahy pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek (ČSSD) by sice z pozice občana nakloněného moderní architektuře proti dostavbě Staroměstské radnice nic nenamítal. V současné době prý ale musí hájit zájmy celého města a proto v tomto volebním období nevidí jakýkoli koncept zástavby proluky jako reálný.

Optimisticky naopak případnou dostavbu vidí jeho kolegyně radní Aleksandra Udženija z ODS. „Pokud se tážete na můj osobní názor na vhodnost dostavby Staroměstské radnice, musím říci, že vzhledem k historii a významu celého Staroměstského náměstí by měla být radnice dostavěna. Důležité je však přesně určit způsob jejího využití a to na základě nejširší shody odborníků i veřejnosti,“ napsala.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET