Hloupost, nesmysl, nestoudnost, přežitek – to vše je „Letní čas“
Publikováno 11.04.2011 v kategorii: Ozvěna

Už zase přes týden měříme čas jinak. Stačila jedna vteřina a jedné sobotní noci najednou nebyly dvě hodiny ráno, ale už tři. Mávnutí kouzelného proutku? Nikoliv, jen hloupé nařízení, které z bůhví jakého důvodu stále přetrvává.

Jako dítě a velmi mladý člověk jsem změnu času nijak neprožívala a celkem jsem se divila názorům a zkušenostem starších, že je časový posun dokonce nezdravý. Dnes tomu rozumím. Ještě po týdnu od přeřízení hodin na aktuálně „správný“ čas mě stále udivuje, kolik že to vlastně je. Stále nějak podvědomě „jedu“ v tom starém zaběhaném čase.

Ladislav Jakl vyzval v blogu na idnes ke zrušení letního času. Přidávám se a věřím, že lidí s tímto názorem, je spousta. Přidávám také podstatný argument, který v textu prezidentova tajemníka nezazněl a který aktuálně trápí mě a jistě mnoho dalších lidí.

To, že si někdo vymyslel, že budeme přeštelovávat dvakrát ročně hodiny, a to z důvodu šetření energiemi (dnes už navíc tento efekt mnozí zpochybňují), může možná pochopit a akceptovat dospělý člověk. Může se tomu třeba i bez problémů přizpůsobit. Jak ale chcete vysvětlit takovou změnu třeba batoleti?

Rodiče se většinou snaží, aby dítě mělo pravidelný režim. Moudré hlavy radí – dítě potřebuje pevné hranice, je si pak v tom velkém neznámém světě jistější a je klidnější, když ví, co kdy přijde a co čemu a kdy předchází. Zřejmě to tak i bude. Dobře tedy, snažíte se, aby dítko chodilo od malička ve stejnou hodinu spát, aby ve stejnou hodinu obědvalo apod. A pak přijde jednou za půl roku noc ze soboty na neděli a bác, najednou má mimčo pochopit, že teď jsme si to rozmysleli a už není sedm večer, ale už je osm, takže hajdy do postele a bez řečí spinkat!!? Samozřejmě kravina.

Takže rodiče pomalu přizpůsobují děti novému času a to znamená, že první dny nechodí spát dítě v osm, ale až v devět. Nevstává v sedm, ale až v osm, neobědvá ve dvanáct, ale až v jednu atd. Uměle pak musíte posouvat režim třeba po čtvrt nebo půl hodinách a trvá to řadu dnů, ne-li týdnů, než je vše zase v normě. Nabourává to rodinnou pohodu a je s tím spousta zbytečných starostí.

Stejný problém určitě zažívají třeba lidé, kteří chovají zvířata, ať doma nebo ta hospodářská. I těm nevysvětlíte, že už vlastně není tolik, kolik bylo ještě včera touhle dobou…

Prostě a jednoduše – každý rozumný člověk ví, že čas je jen a jen jeden. Zhmotnili jsme si ho pomocí vynálezu hodin, které nám neomylně a neoddiskutovatelně odtikávají vteřinu za vteřinou, minutu za minutou, hodinu za hodinou. Nechme tedy čas plynout a nezasahujme do jeho měření. Je to hloupé, zřejmě bezúčelné a možná opravdu i nezdravé!

PS: Za zrušení letního času bojuje senátor KDU-ČSL Petr Šilar. V půli května (konkrétně 17.5. od 9:00 hod.) se bude v Senátu k této otázce konat veřejné slyšení a budou se k ní zde vyjadřovat odborníci z různých oblastí. Možná, že se nám tedy konečně blýská na lepší (hloupým nařízením nepřeštelovávané) časy!

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET