KOMENTÁŘ: Kdo má dlouhý vlas, nesmí mezi nás a toho s koňským ohonem vykopněte z ČT ven!
Publikováno 02.08.2018 v kategorii: Ozvěna

Český profesor Igor Lukeš z Bostonské univerzity se dílem nechtěného (ne)mile odkopal a zrcadlil nám elitářské a neobolševické tendence řady tzv. „liberálních demokratů“. Lukeš v pořadu České televize neunesl argumentaci Ladislava Jakla a bez jakýchkoliv věcných protiargumentů označil oponentovy názory za lži a nesmysly, slovně zaútočil na jeho vzhled de facto s tím, že nechápe, jak může takovýto člověk dostávat prostor. Bude se pan profesor ucházet o místo dramaturga v ČT, aby to měl na příště pod palcem? Nebo by rád vlastní one man show „Já, seriózní pravda Lukeš“?

Události, komentáře na České televizi nabídly minulý čtvrtek v rámci programu k summitu Trump – Putin nevídanou show. V hlavní roli účinkoval Českou televizí často zvaný profesor Igor Lukeš, který dlouhodobě žije v USA a učí na Bostonské univerzitě. Nejzajímavější a zároveň nejbizarnější okamžiky vnesl do pořadu právě akademik, který neudržel nervy na uzdě poté, co bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl pochválil poslední měsíc úřadování prezidenta Donalda Trumpa a naznačil, že USA vedou vnitropolitický boj.

Podle Ladislava Jakla Donald Trump předvedl za poslední měsíc nejlepší periodu svého prezidentování. Jakl například řekl, že Trumpovým úspěchem byl summit se severokorejským prezidentem, velmi správně americký prezident pošťouchl Velkou Británii v jednání o Brexitu, velmi dobře zafungoval na summitu G7, měl oprávněné výhrady na summitu NATO a konečně byl schopen se sejít s jedním z důležitých hráčů Vladimirem Putinem.

Svět není nedělní škola… Mlč, koňský ohone!

„Ten svět není nedělní škola. To, že Američani jsou schopni skácet sto režimů po celém světě za posledních několik desítek let a instalovat vlády, to je nepochybně pravda a ostatní velké země hájí svoje zájmy všude možně po světě a nepochybně se přitom používají různé metody, ale fakt že tato hra nemá s Ruskem nebo s někým jiným vůbec nic společného… To je americko-americká věc a naprosté nesmíření se establishmentu s Trumpem…,“ doplnil Jakl, načež se profesor Lukeš projevil způsobem, za který by se nemusel stydět ani svého času Milouš Jakeš.

„Víte já, než vám odpovím, tak vám musím říct, že vůbec nevím, jak na tuhle situaci reagovat, protože vy jste mě pozval do tady toho programu a nakonec já tady jsem nucen poslouchat otevřené lži, nesmysly a výmysly, kdy na jedné straně máme názory seriózních amerických profesionálů, vlastenců, kteří celý život pracují pro dobro Spojených států. Lidí jako John Brennon, James Clapper, Dan Coates. To je člověk, který statečně svému prezidentovi říká do tváře pravdu. Tyhle lidi dáme úplně stranou a dáme hlas tady tomu pánovi, kterého sice nevidím, ale vím z nějaké staré fotografie, že má koňský ohon na hlavě, a z toho snad mám uzavřít, že má autoritu mluvit o tom, co je dobré pro Spojené státy, nebo co je dokonce dobré pro celou západní alianci.

Absurdní lži vypůjčené ze slovníku Kremlu! To víte, typická mánička

Na poznámku moderátora, že přece nezáleží na tom, jak kdo vypadá, ať se baví o tom, jaké argumenty zaznívají, profesor dodal: „No, já reaguji právě na ty argumenty a ten koňský ohon nevidím a nikdy bych ho nezmínil nebýt toho, že jsem právě slyšel tyhlety absurdní lži, které jsou vypůjčené ze slovníku Kremlu, který dezinformuje diváky právě tímhle způsobem, že dáme čtyři minuty pravdě, čtyři minuty lžím a divák potom pokrčí rameny a říká: Tak vidíte, ono je to složité, pojďme se raději dívat na fotbal.“

Já tam (a ani později) žádné protiargumenty nezaznamenal. Co je vůbec nejděsivější, nebo jde minimálně o můj dojem, je ona nebezpečná totalitní tendence: Jak je možné, že takovýto „neseriózní koňský ohon“ dostává prostor ve veřejnoprávní televizi, nota bene po boku mě, velkého profesora z USA, jemuž se neodporuje, ale přitakává! Zkuste si ostatně odmyslet, kdo co řekl, a položte si otázku, kterou z citací byste přiřadili demokratovi a univerzitnímu profesorovi, slovy Lukeše „serióznímu“ člověku, a kterou byste tipovali na „neseriózního“ člověka.  Paradoxní, že? Stejně jako v současném světle Lukešova slova z rozhovoru pro server IDnes z roku 2011: „Ke každému se snažím chovat stejně rovně a čestně. Nekomentuji, jak ženy vypadají, komentuji jejich pracovní výsledky.  Neobtěžuji studenty vlastními názory, nabízím fakta a jejich analýzu.“

Když se obraz profesora tříští podobně jako renomé veřejnoprávní televize

Vypadá to, že obraz uznávaného historika, profesora z Bostonské univerzity a odborníka často zvaného do České televize utrpěl značné šrámy. Díky za to i Ladislavu Jaklovi, byť bylo podle mě jen otázkou času, než se tento profesor vybarví v celé své „kráse“. Doposud však neměl tu čest čelit řádnému názorovému oponentovi. Za pozvání člověka s jiným úhlem pohledu než je žádoucí (L. Jakla), pak musím výjimečně pochválit i Českou televizi. Obávám se však, že ji „kauza“ Lukeš natolik vyděsila (kdo ví, zda nepřišel i varovný ukazováček, ať už odkudkoliv), že si na další pozvánku pro někoho „nespřízněného“ možná počkáme.

Ostatně nebezpečné tendence vykládat lidem tu jedinou správnou pravdu mají často nejen hosté veřejnoprávní České televize, ale i řada jejích redaktorů. Vlajkovou lodí tohoto trendu je pořad Newsroom ČT24 zaměřující se nezřídka na „fake news“ a „dezinformace“ (samozřejmě jen ty „proruské“), který se aktuálně pustil do „nácíčků“ z Primy, kteří si dovolili v souvislosti s bruselskou čtvrtí Molenbeek malinko nabourat jejich pravdu a lásku multikulturního soužití.

Skončím, jak jsem začal. Kdo má dlouhý vlas, nesmí mezi nás a toho s koňským ohonem vykopněte z ČT ven! Chraň Bůh studenty, které učí podobní demokraté jako profesor Lukeš!

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET