D. O. S. T. je obskurní iniciativa. Jak se to pozná? Na její akce chodí Ondřej Šťastný.
Publikováno 31.03.2011 v kategorii: Ozvěna

Jmenování Ladislava Bátory náměstkem ministra školství stopnul až premiér Petr Nečas. Zastánci bývalého kandidáta extremistické Národní strany si v pondělí dali sraz. Na akci D.O.S.T. řečnil například tajemník prezidenta Klause Ladislav Jakl.

„Musíme se bránit proti teroru jménem politická korektnost. Teď jsme v defenzivě, musíme se nadechnout,“ prohlásil Jakl ve svém proslovu o muži, který v roce 2006 kandidoval za Národní stranu. Ta zpochybňovala romský holokaust a volala po „konečném řešení otázky cikánské“.

„Smyslem bátoriády je vzkaz: Příště bys mohl jít ty, když si nedáš pozor,“ zlobil se.

Bátoriádou označuje odmítavou reakci politiků a veřejnosti proti plánu ministra školství Josefa Dobeše (VV) udělat muže s extremistickou minulostí svým náměstkem, tedy člověkem s klíčovým vlivem na vzdělávací systém. To mu nakonec zakázal premiér Petr Nečas (ODS), ale Dobeš nedávno oznámil, že bývalý extremista bude aspoň jeho poradcem.

Je přijatelné, aby se člověk s Bátorovou minulostí ucházel o post náměstka ministra školství? I na to měl Jakl odpověď.

„V roce 1990 kandidoval za komunistickou stranu, tedy stranu odpovědnou za gulagy a vraždu Milady Horákové, jistý Jaroslav Soural. Tento muž se později stal náměstkem ministra školství. Kolik článků o něm vyšlo?!“ říká tajemník hlavy státu a doslova křičí za řečnickým pultíkem.

Za Bátoru se v minulosti rozhodně postavil i prezident Klaus. Mimochodem, ministr Dobeš přiznal, že mu Bátoru doporučili právě lidé z Hradu.

„Stálo to za to a udělal bych to znova“

Sám Bátora nejprve tlumočil pozdrav od ministra školství Dobeše, který na poslední chvíli účast v debatě zrušil. „Za Národní stranu jsem kandidoval na protest proti směru, kterým se ubírala ODS,“ líčil poněkud krkolomně Bátora. O tom, proč byl zrovna volebním lídrem strany zlehčující romský holokaust, Bátora nehovořil.

Na konci srazu však Bátora řekl: „Po těch týdnech bátoriády říkám: Stálo to za to a udělal bych to znova.“

Mezi stovkou přítomných seděl i aktivní neonacista Petr Fryč, člen Dělnické strany a člověk obžalovaný z vylepování neonacistických letáků, ale i další pravicoví extremisté, jako Jan Skácel a Martin Kadlečík.

„Nechci se s vámi bavit,“ odrážel Fryč dotazy, co se mu na akcích D.O.S.T. líbí. Fryč se už zúčastnil v roce 2009 Pochodu na Hrad proti Lisabonské smlouvě.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET