Jakl: Proč stát nenechá lidem jejich peníze, ať se sami postarají o své stáří?
Publikováno 08.03.2011 v kategorii: Rozhovory

Titulek: Jakl: Proč stát nenechá lidem jejich peníze, ať se sami postarají o své stáří?

Datum vydání: 5.3. 2011

Zdroj:  Právo    Autor:

Rubrika:  Zpravodajství    Strana: 2    ID: PR2011030506116816

* Prezident si myslí, že se o důchodové reformě málo debatovalo. Z čeho vychází?

Není tak úplně pravda, že by se málo mluvilo. Ono se o ní debatuje určitě aspoň 15 let. Jde spíš o to, o čem se debatovalo. Různé generace analytiků nám říkají, že současný důchodový systém je neudržitelný, rodí se čím dál méně dětí, a tím pádem méně lidí vchází do produktivního věku. A lidé se dožívají stále vyššího věku. Takže méně lidí musí financovat systém pro více důchodců.

* Proč pan prezident říká, že toto nevíme, když se o tom léta diskutuje?

Dořeknu svou myšlenku. O těchto věcech se mluví, jsou to věci parametrické. Ale hlavním důvodem, proč bychom se měli zamýšlet nad skutečnou reformou důchodového systému, není „jenom“ nedostatek peněz. Měla by předcházet potřebnější debata. Já nevím, jestli jste se třeba sám sebe ptal, proč stát platí lidem důchody? Proč od nich vybírá celý život ohromné peníze a pak jim k stáru vyplácí špatný nebo dobrý důchod? Proč stát nenechá lidem jejich peníze a svobodu v tom, ať se postarají o svou budoucnost a své stáří, jak chtějí? Proč se stát má zajímat o to, že někdo se o své stáří postará tím, že investuje do sbírky známek nebo šperků, nebo výchovou svých dětí?

* tedy vznášíte otázku, že by se mělo debatovat o tom, že by důchody vůbec v Česku neexistovaly?

Stát vyplácí lidem důchody a argumentuje se tím, že by existovala určitá skupina lidí, kteří by z hlouposti, z nezodpovědnosti všechno projedli. Tudíž určitá skupina lidí by se o sebe nepostarala, a zůstala tak na krku svým spoluobčanům. Tudíž je zájmem veřejnosti, aby v těchto výjimečných případech se o tuto skupinu postarala. Ale to přece není důvod, aby stát každoročně vybíral ohromné miliardy a vyplácel je lidem. Čili debata by měla začít: co je vlastně veřejným statkem. O co vlastně se má stát starat, v jakém rozsahu a co má nechat na lidech.

* Čím byste do této debaty přispěl vy?

Tím, že stát by měl vyplácet pouze minimální důchod, kterým by zajistil nějakou základní životní úroveň pro lidi, kteří budou nezodpovědní a nepostarají se o sebe. Jinak by stát měl nechat lidem peníze, to znamená zásadně snížit různé formy odvodů, kterým se do dneška špatně ze setrvačnosti říká pojištění, přitom nejde o žádnou pojistnou událost. Stáří se týká každého z nás. O zbytek by se stát nestaral.

Webdesign: Kabris|NET