Česko-slovenské superfinále: pohár zůstal doma!
Publikováno 21.12.2016 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Závěrečnou letošní degustací První pivní extraligy bylo každoroční porovnání nejlepších čtyř českých ležáků s prvními čtyřmi slovenskými. Vítězové vyšli z národních kol. Čtveřice slovenských zástupců byla vybrána už 12. července 2016 v minipivovaru Golem v Košicích v průběhu letního výjezdního zasedání PE. Zástupci českých ležáků vyšli z finále PPE, které se konalo 15. listopadu 2016 v První Pivní Tramwayi na pražském Spořilově.

Dne 13. prosince 2016 se porotci sešli, aby posoudili, jak dopadne srovnání národních favoritů tentokrát. Nutno podotknout, že zatímco na Slovensku výběr probíhá pouze z osmi až deseti ležáků (podle pravidel se musí jednat o piva běžně dostupná na celém území), český trh nabízí v této kategorii nejméně 55 piv, která se každoročně utkají v hlavní soutěži Extraligy – v Degustaci ležáků českého typu. Přitom s radostí zaznamenali, že po více než půlroční výluce se na smyčku konečnou na Spořilově opět vrátily tramvaje a s tím spojený obvyklý ruch hostí, přicházejících do První pivní tramwaye na pivo během cesty domů.

Zatímco ve slovenském finále vítězná čtyři piva postoupila bez větších dramat (Urpíner zvítězil pohodlně před Topvarem, který byl zase s odstupem druhý před třetím Sitňanem), v českém finále to letos vůbec nebylo jednoduché, o čemž svědčí zejména odstupy prvních tří finalistů (vítězného Březňáku, stříbrného Zubra a bronzového Radegastu), které byly pouze o jeden jediný bod. To se při počtu osmi porotců zase tak často nestává, ale české finále bylo letos prostě dramatické.

Obecně se dá o hodnocení Česko-slovenského superfinále říci, že porotci jsou poněkud méně přísní a hodnotí spíše originalitu provedení než čistotu stylu. Chyby však trestají stejně nemilosrdně jako v národních finále. Letos byli všichni zvědaví, zda se po několika ročnících přesvědčivých vítězství slovenských zástupců prosadí opět české ležáky. A dočkali se – a bylo to poměrně výrazné. Jak jinak nazvat situaci, kdy tři ze čtyř slovenských piv obsadí poslední tři místa degustace (dva z nich, Zlatý Bažant a Sitňan navíc za závažné chyby též s velkým bodovým odstupem). Letošní vítěz českého finále Březňák dosáhl pouze na čtvrtou příčku, kde ho předskočili třetí a čtvrtý národní finalista, Radegast a Staropramen. Obě první piva, tedy český Radegast i slovenský Urpíner přitom překvapili čistotou provedení a velkou vyvážeností chuti. Překvapilo též viditelné zlepšení Staropramenu.

Celkové hodnocení vzorků:

Pořadí Název Pivovar/skupina Body
1 Radegast Plzeňský Prazdroj/
Asahi (?)
24
2 Urpiner Banskobistrický pivovar 25
3 Staropramen Pivovary Staropramen /
Molson Coors
27
4 Březňák Pivovar Velké Březno /
Heineken
30
5 Zubr Pivovar Zubr, Přerov 34
6 Topvar Topvar Vel. Šariš /
SABMiler
35
7 Zlatý Bažant Hurbanovo /
Heineken
39
8 Sitňan Pivovar Steiger, Vyhne 41

Takže po letech neúspěšných pokusů je zase jednou zlato v Čechách. A jenom ještě pro srovnání pořadí Česko-slovenského finále v některých minulých ročnících. Spolu s letošním výsledkem svědčí o oblibě Urpineru u První pivní extraligy, stejně jako o potížích dříve kvalitního Corgoně:

2015 2013
1 Topvar (SK) Urpiner (SK)
2 Urpiner (SK) Radegast (CZ)
3 Corgoň (SK) Corgoň (SK)
4 Zlatopramen (CZ) Svijany (CZ)
5 Starobrno (CZ) Kozel (CZ)
6 Louny (CZ) Zlatý bažant (SK)
7 Rychtář (CZ) Perntejn (CZ)
8 Šariš (SK) Stein (SK)
Webdesign: Kabris|NET