Klausovo pero by se mohlo nad reformami zadrhnout
Publikováno 01.11.2010 v kategorii: Ozvěna

Vladní reformy, které by měla sněmovna ve stavu legislativní nouze do konce roku schválit, mohou narazit na nesouhlas prezidenta. Ve hře je totiž nyní také Ústavní soud. Pokud ten svým verdiktem zruší jejich platnost, mohou příští rok nastat zmatky.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová vyhlásila v pátek na přání vlády stav legislativní nouze. Finanční reformy ale ještě nemají vyhráno. Kromě Ústavního soudu, na který se chtějí obrátit sociální demokraté, je ve hře ještě podpis prezidenta.

Dosud nikdo nehovořil o tom, že by liberál Václav Klaus kvapně schválené zákony sněmovně vrátil. Ovšem může se k tomu najít dobrý důvod.

Kancelář prezidenta republiky, jak řekl serveru ParlamentníListy.cz její mluvčí Radim Ochvat, sice „dílčí informace před samotným podpisem či vetem prezidenta republiky neposkytuje“, na druhou stranu je ovšem zřejmé, že prezident nebude mít lehké rozhodování.

„Institut legislativní nouze by neměl být zneužíván k protlačování systémových změn. Je určen pouze pro případy akutní potřeby operativního opatření. Neumím bez bližší znalosti předloh posoudit, zda nyní jde ve sněmovně o první či druhý případ,“ myslí si Ladislav Jakl, ředitel Politického odboru prezidentovy kanceláře.

A přesně v tomto duchu bude uvažovat Ústavní soud nad případnou stížností sociálních demokratů. Prezident totiž, až bude brát pero do ruky, musí mít na paměti, že soud může reformy zrušit.

Zmatek? Nebylo by to poprvé

Jelikož by se tak s takřka stoprocentní pravděpodobností stalo až po Novém roce, zrušil by soud zákony, jež by v té době už platily – pokud je vláda chce mít účinné od začátku roku, jak bývá zvykem.

Pak by ovšem nastal zmatek s vracením daní a naopak vydáváním příspěvků, které nově určily zrušené zákony.

„A nebylo by to poprvé. Podobné věci už jsme zažili,“ dodala k tomu pro server ParlamentníListy.cz mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Novely, které chce vláda během legislativní nouze projednat, úzce souvisejí se státním rozpočtem. Mají zajistit taková úsporná opatření, aby schodek rozpočtu v příštím roce byl 135 miliard korun.

Jak ušetřit 135 miliard

Vláda předložila novelu zákona o daních z příjmů, která mimo jiné zdaňuje plat prezidenta a ruší daňové osvobození některých energetických zdrojů, jako jsou malé vodní elektrárny nebo fotovoltaické elektrárny. Zákon také snižuje slevu na dani o stokorunu měsíčně. Jde o opatření platné jen pro příští rok, které má pomoci získat peníze na nápravu povodňových škod.

V sociální oblasti chce vláda omezit vyplácení porodného jen na rodiny s příjmy do 2,4násobku životního minima. Počítá také se změnami ve vyplácení rodičovské, se zrušením sociálního příplatku či snížením příspěvku na péči v prvním stupni ze dvou tisíc na 800 korun.

Dále chce zdanit příjmy ze stavebního spoření a snížit příspěvky politickým stranám o pět procent.

Stav legislativní nouze, který umožňuje sněmovně novelu zákona zrychleně schválit i během jediného dne bude rozhodnutím Němcové platit příští dva týdny, do 15. listopadu.

ZDROJ

Webdesign: Kabris|NET