Ježek: Mediální rady a prezident? Klause se bojím. Jakl se směje
Publikováno 18.10.2010 v kategorii: Ozvěna

Bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek poskytl rozhovor serveru ParlamentníListy.cz týkající se krize v Českém rozhlase, kdy již téměř osm měsíců instituce nemá kompletní radu, která zatím nezvolila generálního ředitele rozhlasu.

Redakce se obrátila i na předsedu Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Jiřího Oberfalzera. Rada Českého rozhlasu má mít totiž za normálních podmínek devět členů, má jich však pouze pět. Třem skončilo funkční období na konci února. Zákon rovněž říká, že pokud generální ředitel odejde z funkce, je rada povinna zvolit nového generálního ředitele do tří měsíců. Rada zatím pouze jmenovala prozatímním ředitelem Petera Duhana. Řádného generálního ředitele totiž musí zvolit dvě třetiny všech radních.

Sněmovna je odpovědná za porušování zákona

Vlastimil Ježek míní, že zákon je porušován díky nečinnosti sněmovny, která je hlavním viníkem současného stavu, kdy Český rozhlas nemá generálního ředitele. „Kdyby sněmovna normálně fungovala, mohlo být všechno v pořádku, jenomže ona měla jiné starosti než zabývat se obsazením Rady Českého rozhlasu. A nová sněmovna se chová stejně. Po volbách už máme pěknou řádku měsíců a rada stále kompletní není,“ řekl ParlamentnímListům.cz Ježek.

„Nemám pocit, že by to někoho ve sněmovně někoho vůbec vzrušovalo. Politická reprezentace má své priority a Rada Českého rozhlasu ji očividně netrápí a k jejím prioritám to nepatří,“ doplnil Ježek.

„Určitě by z hlediska nižší kontaminace politickými vlivy pomohlo, kdyby rada byla jmenována a volena například z třetiny sněmovnou, z třetiny Senátem a z třetiny někým jiným. Skoro se mi nechce říct prezidentem, ale obávám se, že se mi to nechce říct spíše kvůli tomu, kdo je tím prezidentem nyní, a ne že bych to obecně vylučoval,“ vyjádřil se k případné změně toho, kdo radu volil, Ježek.

Ježek čeká, až budu prezidentem, baví se Jakl

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl, který Václavu Klausovi radí v politických otázkách, úvahu Ježka odmítl. „Chápu, že pan Ježek čeká, až budu prezidentem já. Ale i za takových okolností bych tento dlouho diskutovaný systém „trojnožky“ nepovažoval za dobrý nápad. Jeho realizace by ještě oslabila zodpovědnost rady a znamenala by její faktickou neodvolatelnost. Ostatně soudím, že Český rozhlas by měl být zrušen,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jakl, jenž dlouhodobě kritizuje veřejnoprávní média.

Slučování není podle Ježka dobrý nápad

ParlamentníListy.cz se rovněž zeptaly, zdali by obecně nebylo dobré rady sloučit. V současnosti totiž existuje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Rada České televize, Rada Českého rozhlasu a Rada ČTK.

„Já si toto nemyslím. Já vím, že je to teď velmi moderní snažit se spojit Radu Českého rozhlasu a Radu České televize do rady jediné. Rady jsou kontrolním mechanismem a já v jejich sloučení žádnou výhodu nevidím, pokud existují dvě instituce, které kontrolují. Pokud by byla instituce jedna, bylo by logické, aby i rada byla jedna. Pokud by byly dvě instituce, rada by byla jedna a volila by ji celou Poslanecká sněmovna, tak by nastalo parcelování rady politickými subjekty zastoupenými ve sněmovně a to je podle mě důvod, proč to někdo navrhuje. S efektivitou to nemá vůbec nic společného,“ míní Ježek.

Generální ředitel může být ideálně do Vánoc

Radu pro rozhlasové a televizní vysílání by Ježek nerušil, protože ta dozírá nejen na veřejnoprávní média, ale i soukromé televize a rozhlasové stanice. „Možné je všechno, ale znovu opakuji, že se obávám, že motivy zde nejsou takové, které by měly zjednodušit agendu, ale spíše zjednodušit politické ovládání,“ dodal Ježek.

Ježek se domnívá, že sněmovna je schopná do poloviny listopadu dovolit Radu ČRo, to je ovšem možné pouze za dohody sněmovních stran. Pokud by doběhlo současné výběrové řízení na generálního ředitele ČRo a dovolená rada by nevypsala nové, tak by podle něj mohl být do Vánoc nový ředitel. V případě, že by bylo úplně nové výběrové řízení, tak by to mohlo být až na přelomu ledna a února roku 2011.

Oberfalzer preferuje bavorský model a sloučení rad mu nevadí

Předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer proti návrhu, že by rady byly jmenovány voleny z třetiny sněmovnou, z třetiny Senátem a z třetiny prezidentem nic nenamítá. „My jsme něco podobného navrhovali, ale je to neprůchodné sněmovnou,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor.

Oberfalzer míní, že by také nebyl špatný takzvaný bavorský model, kdy by členy rady jmenovaly organizace, které se zabývají podobnými záležitostmi jako média veřejné služby. Jde o organizace z oblasti vzdělávání, výchovy, národnostních menšin a podobně. Každá by pak jmenovala do rady svého člena. Seznam oprávněných organizací by byl dán zákonem.

Pokud jde o slučování rad, tak to podle senátora Oberfalzera není nemožné. Mohla by podle něho existovat jediná rada mediálního multiplexu.

ZDROJ

Webdesign: Kabris|NET