Jakl knížeti: Nejedlý? Pche. Klaus ctí kapitalismus
Publikováno 30.09.2010 v kategorii: Ozvěna

Schwarzenbergova podpásovka na adresu prezidenta republiky nazlobila hradního tajemníka Ladislava Jakla.

Žádný Nejedlý, ale ani feudalismus. Klaus preferuje kapitalismus, vzkázal ministrovi zahraničí.

Ostré výroky mezi hlavou státu a ministrem zahraničí odstartovalo téma české výjimky z platnosti Listiny základních práv EU.

Brusel totiž vymýšlí, jak se schválení české výjimky vyhnout. A prezident Václav Klaus, který si slib doslova vydupal ze země, příliš nedůvěřuje tomu, že by se ministr zahraničí Karel Schwarzenberg bil za jeho právní zakotvení.

„On je svým dosavadním životem a desetiletí trvajícím se pohybováním po Evropě trochu na jiné straně barikády,“ nechal se slyšet v Lidových novinách.

Schwarzenberg si prezidentova slova nedal líbit. Ujistil, že se o prosazení výjimky postará, Klausovi ale slova o nedůvěře vrátil.

„Ta nedůvěra je smutná. Pan prezident Klaus má své poněkud svérázné názory a předsudky a s tím v jeho věku už taky nepohnu. Myslím, že to sahá daleko do minulosti. Zdá se, že v této generaci přežívá to, jak se tu v 50. letech, kdy jsme oba vyrůstali, vtloukalo do hlavy učení Zdeňka Nejedlého, které zatracovalo vše, co se týkalo katolické církve a šlechty a tak dále, to byli nejhorší velezrádci,“ řekl Schwarzenberg s poukazem na nechvalně proslulého komunistického ministra kultury v padesátých letech.

Proti ministrovým slovům se ihned ohradil tajemník prezidenta a ředitel jeho politického odboru Ladislav Jakl.

„Prezident určitě neodvozuje své názory od Zdeňka Nejedlého. V každém případě preferuje kapitalismus před feudalismem,“ řekl pro server Prvnizpravy.cz.

Tématu české výjimky se věnovaly sobotní Lidové noviny, které poukázaly na to, že někteří právníci v EU se snaží najít způsob, jak by se Brusel mohl ze svého slibu daného České republice vykroutit.

Výjimka, která měla být původně schválena v rámci smlouvy o přistoupení Chorvatska do EU, jehož veto by si zřejmě žádný členský stát EU nedovolil, je tak nyní ohrožená, protože bude-li se projednávat samostatně, hned několik zemí by ji mohlo ve svých národních parlamentech zablokovat.

Na problém poukázala při demonstraci Akce D.O.S.T. i šéfka Suverenity Jana Bobošíková, když řekla, že „evropští právníci, zalobovaní politickými zájmovými skupinami, začínají zpochybňovat možnost přijetí české výjimky z Evropské listiny základních práv, kterou prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis Lisabonské smlouvy.“

Prezidenta Klause proto vyzvala, aby svůj podpis pod Lisabonem v tom případě odvolal.

ZDROJ

Webdesign: Kabris|NET