Mediální kapři si svůj rybník nevypustí
Publikováno 12.08.2010 v kategorii: Ozvěna

Tajemník prezidenta Klause Ladislav Jakl se domnívá, že média nafoukla události kolem ropné skvrny v Mexickém zálivu.

Jakl je známý tím, že je vůči ekologickým problémům snad ještě vyhraněnější než jeho šéf a český prezident Václav Klaus. Už dřív naznačoval, že pokládá zelené téměř za extrémisty. Teď se na blogu idnes.cz Jakl netajil tím, že si s ropnou skvrnou v Mexickém zálivu velkou hlavu nedělá.

„Ropa v Mexickém zálivu se rozkládá rychleji, než se čekalo, mediální bublina roku 2010 je na konci s dechem. Těšme se na novou,“ napsal Jakl.

„Unikala několik měsíců a nic. Po světě denně umírají tisíce dětí na nemoci, hladem a na následky lokálních válek. Od ropy z Mexického zálivu nedostalo ani jedno dítě vyrážku nebo rýmu. Že by miliony mrtvých ryb? To bychom je denně viděli ze všech stran od tlamiček po ocasní ploutvičky ve všech televizích a novinách. Tři týdny trvalo stovkám mediálních štábů, než našly prvního zamaštěného ptáka a hned jeho fotogenické záběry oblétly celý svět,“ cupoval ropnou skvrnu prezidentův tajemník.

„Jistěže na tom všem humbuku kdosi vydělává. A vydělává veliké peníze. Jako kdosi vydělal na mexické prasečí chřipce, která měla loni v létě vyhladit málem půl lidstva a dnes po ní pes neštěkne. Holt každá sezóna potřebuje nové divadelní představení,“ pustil se Jakl do médií.

Vývoj událostí kolem ropné skvrny

Výběr hlavních událostí souvisejících s havárií ropné plošiny v Mexickém zálivu a následnou ekologickou katastrofou:

20. dubna – Výbuch a následný požár na těžební plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu zabil 11 dělníků. Zařízení provozované britskou společností BP těžilo ropu z vrtu, který se nacházel 1500 metrů pod hladinou.

22. dubna – Těžební plošina se potopila a do moře začala z poškozeného vrtu unikat ropa.

25. dubna – Pokus o uzavření vrtu prostřednictvím bezpečnostního ventilu skončil neúspěchem.

30. dubna – První části ropné skvrny dorazily k pobřeží amerického státu Louisiana. Později zasáhly i přímořské oblasti států Mississippi, Alabama a Florida.
– Představitel BP Tony Hayward oznámil, že firma převezme plnou zodpovědnost za katastrofu a zaplatí náklady.

2. května – BP začala hloubit první odlehčovací vrt s cílem ucpat poškozený vrt zespoda.

7. května – Pokus zastavit únik ropy pomocí obřího krytu se nezdařil. Zařízení ucpaly zmrzlé uhlovodíkové krystaly.

19. května – Ropa zasáhla cenné mokřady při pobřeží Louisiany.

29. května
– BP oznámila, že pokus o ucpání vrtu speciálním bahnem selhal.

2. června – Další pokus o uzavření vrtu; při odřezávání části trubice se však zasekla podmořská pila.

4. června – Na vrt byl umístěn kryt, zachycující část unikající ropy, která byla následně čerpána do tankerů. Účinnost zařízení se postupně zvyšovala, nikdy však nebyla stoprocentní.

15. června – Prezident Obama přednesl v souvislosti s katastrofou svůj první televizní projev z Oválné pracovny Bílého domu.

16. června
– BP se dohodla s americkou vládou, že vytvoří fond na likvidaci následků skvrny.

3. července – Americká pobřežní stráž začala testovat loď, která měla čistit zamořenou mořskou vodu. Zkoušky však ukázaly, že zařízení nefunguje.

15. července – Po utěsnění nového krytu, instalovaného o tři dny dříve, do moře poprvé od havárie neunikala žádná ropa. V okolí vrtu se však posléze objevily drobné netěsnosti.

20. července
– Agentura AP citovala vrchního inženýra těžební plošiny Deepwater Horizon, podle něhož mělo zařízení v minulosti vážné problémy a jeho údržba byla zanedbávána.

23. července – Kvůli tropické bouři Bonnie musely být záchranné práce na dva dny přerušeny.

30. července – Americký Kongres schválil legislativu, která má zpřísnit podmínky pro těžbu na moři.

4. srpna
– BP se podařilo zastavit unikající ropu vháněním bahna do poškozeného vrtu.

Webdesign: Kabris|NET