Jakl mírní spor mezi konzervativci a libertariány
Publikováno 29.01.2014 v kategorii: Ozvěna

V minulých dnech došlo k debatě mezi Petrem Hájkem a místopředsedou Svobodných Tomášem Pajonkem. V obecné rovně byla polemika výrazem ideového sporu, který panuje mezi konzervativci a libertariány.

Do debaty se zapojil i druhý Klausův nejbližší spolupracovník Ladislav Jakl. Jeho pozice je očekávaná – jako někdo, kdo má ke Svobodným blízko, se této strany zastal a ve svém textu tvrdí, že je škoda, když se konzervativci a libertariáni vymezují vůči sobě navzájem, když by měli naopak táhnout za jeden provaz.

„Trápí mne, když někdo z víry vyvozuje obhajobu státního násilí jako jediného nástroje k prosazení dobra a štěstí, trápí mně, když se někteří libertariáni utvrzují v přesvědčení, že z péče o neutralitu pravidel plyne i neutralita každého z nás k dobru a zlu. Proto se nemohu s radostí dívat na spor, který se rozhořel mezi některými Svobodnými a kruhem autorů kolem národně konzervativní revue Protiproud,“ uvedl Jakl.

Do jisté míry je to podle něho spor užitečný – do té míry, do které vyjasňuje výchozí stanoviska myšlenkových směrů, které jsou naprosto legitimně v mnohém odlišné.

Jinak jde ale o spor v mnohém zbytečný a zničující. „Vždyť obě strany by se od té druhé mohly v mnohém inspirovat a obohatit tam, kde jim ke kompletnosti kousek schází,“ tvrdí Jakl.

A dodává: „Copak právě nyní není mnohem důležitější, než se vzájemně kádrovat, raději spolupracovat ve snaze uchránit lidskou svobodu a demokratické poměry před brutalitou bruselské socialistické moci?“

Hájek znovu o Svobodných: Machovy výroky mne děsily

Vše vysvětluje na případu přístupu k homosexuálům, který se stal jedním z témat sporu.

„Někteří libertariáni si myslí, že mít negativní názor například na registrované partnerství je projevem neúcty ke svobodě jisté části lidí. Jenže to je veliký omyl. Manželství (stejně jako různé formy registrace partnerského vztahu) je sice svazkem dvou stran, ale nikoli dvou partnerů, jak se asi leckdo domnívá. Je svazkem partnerů na straně jedné a státu na straně druhé. Je státní institucí, je nástrojem veřejného práva,“ vzkázal Jakl libertariánům.

Nepochopení vidí i na druhé straně, u konzervativců. „Především tam, kde z požadavku ekonomického liberála na odstátnění tržních vztahů někteří konzervativci vyvozují distanci liberála od základních morálních kategorií. To je ale velmi nespravedlivé.“

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET