Jakl: Po sloučení Sparty a Slávie budete fandit Slartě?
Publikováno 18.11.2013 v kategorii: Ozvěna

Volání po spojení politických stran, které se tu a tam v české politice objevuje, je nedomyšlené. Tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl přirovnává snahu na fúzi stran k fúzi znepřátelených fotbalových klubů.

Ladislav Jakl, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky, hudebník a bývalý novinář.

Před volbami bylo velmi často slyšet, že by bylo na místě, aby se programově blízké politické strany spojily. Jakl se na webu PravýBlok.cz zamýšlí nad tím, proč to dosud téměř nikdy nevyšlo. Problémem je, že ne všem voličům se sjednocení zamlouvá. Nakonec tak může být sjednocení kontraproduktivní, neboť některé voliče může odradit.

Jestliže se chtějí dva politické subjekty spojit, mělo by k tomu dle Jakla dojít až po dlouhodobé spolupráci a fúze se má stát vrcholem procesu nikoli jeho začátkem. Někteří lidé z vedení ODS avizovali, že by měli zájem na spolupráci se Stranou svobodných občanů. Podle Jakla by tato spolupráce mohla fungovat, ovšem tyto strany by měly začít například volební spoluprací, kdy by si rozdělily volební obvody a navzájem podporovaly své kandidáty.

Pro zjednodušení problematiky slučování stran Jakl popisuje fúzi, kde hrají velkou roli příznivci, na příkladu slučování fotbalových týmů: „Jaký je definiční znak fanouška Slavie? Nesnáší Spartu. A jaký je definiční znak fanouška Sparty? Nenávidí Slavii. Představte si, že by oba tyhle české kluby fúzovaly. Fotbalu nijak nerozumím, ale dejme tomu, že Sparta má dva miliony fandů a Slavia milion. Bude mít nově vzniklý velkoklub s názvem Slarta nebo Spalavie automaticky tři miliony fandů? Ale kdepak. Bude mít tři miliony odpůrců, neboť bude protivný jak fanouškům Sparty, tak fanouškům Slavie.“

Myšlenka na sloučení stran se objevuje v české politice poměrně často, ať už se jedná o strany levicové či pravicové. Možným sloučením pravice mohlo být uskupení Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru, kam přešli někteří politici ODS, kteří inklinovali k bývalému prezidentu Václavu Klausovi. Na levici jsou tyto snahy taky znatelné. Během i po první přímé volbě prezidenta byly slyšet názory, že by se mohla Miloš Zeman stát sjednotitelem levice a ta by tak mohla spolupracovat a posílit tak.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET