Jakl hořekuje: Společnost udělala z manželek nevěrnice
Publikováno 16.09.2013 v kategorii: Ozvěna

Moderní stát ničí rodiny a tím prohlubuje ekonomickou krizi. Takový je názor spolupracovníka exprezidenta Klause Ladislava Jakla. Ten ve svém komentáři například manželky v moderních státech označil za nevěrnice.

Ladislav Jakl, ostatně jako naprostá většina spolupracovníků Václava Klause, je vyznavač konzervativních hodnot. Mezi ty patří i rodina, která je základem státu. Jenže v současnosti dochází k postupnému rozpadání rodin z důvodu posilování individualismu.

„Dříve se lidé snažili, aby měli co nejvíce dětí a aby je co nejlépe vychovali, i proto, jelikož to pro ně byla nejlepší investice do vlastní budoucnosti: jejich děti se pak k stáří postarali o ně. Mimo jiné i z podobného důvodu se lidé starali o své rodiče: aby poskytli příklad a morální závazek svým dětem. Manžel se staral o svou manželku také proto, aby ona mu zase co nejlépe pečovala o domov. A manželka o manžela pečovala i proto, aby mu umožnila co nejlépe rodinu zabezpečit. Podobně po staletí fungovaly i další rodinné vazby,“ popisuje Jakl fungování rodin v minulosti.

Dnes je tomu jinak. S nadsázkou označil ženy za nevěrnice. Svým mužům zahýbají se státem. „Manžel přijde domu unaven a na výplatnici toho moc nepřinese. Zato stát jí zaplatí školu, školku, jesle, přídavky, mateřskou, porodné a jiné benefity. Pokud manželka svého manžela opustí, stát je k ní dokonce ještě štědřejší, vlastně ji k tomu svádí. Manželka si při tom všem nemusí uvědomovat, že její „milenec“ jí platí manželovými penězi, penězi, které mu vzal na daních,“ popisuje současnost.

U manželů zase došlo k zásadnímu oslabení jeho potřeby starat se o rodinu, postará se o ni totiž stát. Kvůli tomu se snižuje jejich efektivita v práci, jelikož ztratili ten hlavní důvod, proč pracovat – uživit rodinu. Obdobně tomu je u dětí, jelikož těm zaplatí stát studia.

„Na společný stůl, že kterého mohou všichni brát dle libosti, se nikomu nechce přidávat ze svého. Je snazší si také brát, jako to dělají ostatní. A to se projeví poklesem bohatství, které na onom společném stole leží,“ kritizuje Jakl moderní sociální stát.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET