Jakl o chemickém útoku v Sýrii: Odporné vrtění psem
Publikováno 11.09.2013 v kategorii: Ozvěna

Blízký spolupracovník Václava Klause Ladislav Jakl se většinou vyjadřuje k domácí politice. Mimořádně přiléhavé jsou ale i jeho postřehy k politice mezinárodní. Nejnověji si rýpnul, aniž by jmenoval, do Američanů.

V souvislosti s údajným chemickým útokem v Sýrii, ze kterého protirežimní povstalci v žoldu USA podporovaní Al-Kájdou a stovkami islamistů z Evropy viní syrskou vládu, což ochotně tlumočí téměř všechna západní média, doporučuje selský rozum.
„Nidko nemá žádný důkaz, tak si to všichni interpretují podle sebe. A co takhle se podívat, komu posloužil?“ napovídá Jakl, jak by měl konzument zpráv na podobné těžko ověřitelné zvěsti reagovat.

„Vojensky nikomu,“ odpovídá si. „A propagandisticky? Syrské vládě určitě ne. Jen se dobře dívejme, kdo bere tuhle tragédii jako dar z nebe, jako záminku k prosazení svých plánů. Tentokrát jde o mimořádně odporné vrtění psem,“ uvedl Jakl pro Prvnizpravy.cz v narážce na slavný americký film, který ukazuje zákulisí příprav podobných propagandistických kampaní USA.

Zpráv o údajném použití chemických zbraní, na které média už nějaký čas veřejnost připravovala, se ihned chytila americká administrativa a Pentagon se nechal slyšet, že připravuje několik variant řešení situace, včetně americké vojenské invaze do Sýrie.

Syrská armáda našla v tunelu povstalců chemické zbraně

Bezpečnostní poradci navrhli americkému prezidentu Baracku Obamovi během sobotní schůze řadu možností, jak reagovat na danou situaci, přičemž ministr obrany Chuck Hagel uvedl, že americká armáda je již připravena i na variantu, že se prezident rozhodne pro vojenský zásah.

Není to poprvé, co se Ladislav Jakl podobným způsobem vyjadřuje k americké intervenční politice. Pochybnosti o tom, zda předešlé invaze USA do zemí blízkého a středního východu nebyly dlouho připravovanými operacemi, kde se jen čekalo na nějakou záminku (a když ta nebyla, tak se nějaká vymyslela), prezentoval například ve svém příspěvku k desetiletému výročí událostí 11. září 2001 na semináři CEPu.

Kritizoval v něm obě americké války (v Afghánistánu a Iráku) i ideologii vývozu amerických hodnot. Talibánu podle něj nebyl prokázán žádný teroristický čin mimo území Afghánistánu a v Iráku zase nebyly nalezeny žádné zbraně hromadného ničení, jak USA tvrdily. Tragédie 11. září byla pouze „pouhá a docela trapná“ záminka, jak oprášit staré neokonzervativní doktríny a napadnout země, které měli Američané v hledáčku už dlouho předtím, ale teprve po 11. září cítili, že by jim taková akce mohla projít.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET