Ohnivzdorní kosmonauti na Nově
Publikováno 01.08.2013 v kategorii: Zlehka

Jako kontroloři si počínají někteří novináři (třeba na Nově), když lezou po supermarketech a hledají shnilou zeleninu. No, mně to přijde úchylné, ale o tom jsem už psal. Jenže pokud má zákazník „právo“ na kvalitní zboží, co televizní divák? Nemá reklamovat zprávy, kde se mluví špatně česky nebo se říkají úplné pitomosti?

Dokonce od stejného novináře, který leze po těch supermarketech, jsem včera ve zprávách slyšel opakovaně hlášku, kterou by si nedovolil snad ani žák sedmé třídy. Vyzbrojen teploměrem (který by se správně měl nazývat teplotoměr) hlásil nám tenhle reportér a dalších pár jeho kolegů, kolik že je teplota na slunci. Evidentně netuší, co to je za pitomost.

Ví ten člověk, proč se měří teplota ve stínu? Určitě ne. A přesto o tom točí reportáže. Takže: pokud chcete měřit teplotu vzduchu, musíte ji měřit jedině ve stínu. Protože na slunci vám ten teploměr nebude měřit teplotu vzduchu ale teplotu teploměru. Když zatavíte teploměr do velké baňky, vytvoříte v ní prostředí co nejbližší vakuu a dáte na mráz, tak vám na sluníčku změří také třeba čtyřicet nad nulou. Teploměr bude totiž měřit teplotu materiálu, ze kterého je udělán, ne teplotu svého prostředí. Materiálu, zahřátého nikoli teplotou okolí ale světelným zářením. Když bude materiál tmavý, teploměr vám zahlásí léto i v lednových mrazech.

Proto nechoďte s teploměrem na sluníčko. Změří vám úplné pitomosti a vy pak kvůli tomu za slunečného lednového dne klidně umrznete. Ale říkejte to reportérům z Novy, kterým redakce koupila hezké nové teploměry, tak si chtěli vyhrát. Měřili třeba plešaté hlavy (byly studené, protože se lesknou a odrážejí světlo) a hlavy brunetů (ti měli hlavu horkou, protože tmavá barva pohlcuje světlo), či kdejakou jinou blbost. Jak děti. Jenže co je v televizi, to je pravda. A tak i kvůli nim je mezi lidmi zase živen dojem, že existuje něco jako „teplota na sluníčku“.

Ale třeba tím mysleli teplotu ne na slunci, ale na Slunci. Pak to jsou ovšem borci. Protože na Slunci je teplota skoro šest tisíc stupňů a měřit by ji mohl pouze ohnivzdorný reportér. I když vlastně, proč ne. Jsou přece z televize, která se jmenuje podle jevu, kdy jedno hladové slunce (malé, bílé a těžké) sežere druhé slunce (velké, lehké a červené), čímž spustí termonukleární reakci a rozsvítí se milionkrát víc. Když jsou doma na nově, proč by nechodili po Slunci, že.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET