Jakl kontruje Babišovi: Znalost piva je kvalifikace
Publikováno 21.06.2010 v kategorii: Ozvěna

Tajemník prezidenta republiky Václava Klause Ladislav Jakl poskytl redakci serveru ParlamentníListy.cz reakci na ostré vyjádření majitele agrochemického holdingu Agrofert Andreje Babiše ohledně Jaklovy kompetence vyjadřovat se k biopalivům.

„Někdo, kdo nikdy nepracoval v reálné ekonomice a nebo velkou část života věnuje hlavně hudbě a pití piva, jak sám na svém webu píše, se těžko může odborně vyjadřovat k biopalivům. Pan Jakl se znevěrohodnil před zemědělskou a odbornou veřejností. Nevymysleli jsme nic, jsem úplně poslední v Evropě, kdo si továrnu na lisování řepky postavil a nedostal jsem na to ani korunu dotace,“ rýpnul si na iDnes.cz do prezidentova tajemníka Babiš.

Díky pivu mám znalosti o zemědělském byznysu

Jakl se ale nedal. „Já mám rád pivo, dokonce mám pocit, že pivu rozumím, píšu o pivu, pořádám ochutnávky, degustace, navštěvuji pivovary a to mi mimo jiné umožňuje něco vědět o potravinářském a zemědělském byznysu. Možná, že má pan Babiš tedy pravdu. Možná, že díky tomu vím něco o pěstování ječmene a jiných sladových plodin, o pěstování chmele a jeho zpracování, o celém tom trhu. Je dobré se zabývat pivem. Rozhodně mě to v těchto debatách dost zvýhodňuje,“ kontroval Jakl pro ParlamentníListy.cz.

Žlutý odporný benzín

Jakl před časem v Otázkách Václava Moravce hájil za prezidentské veto pěstování řepky na biopaliva. Vyzýval lidi, aby nevěřili „zeleným manipulátorům a lobbistům“. A za jednoho z nich označil právě Andreje Babiše.

„Srdce poctivého sedláka musí krvácet, když místo obilovin na chleba pěstuje ten žlutý, odporný benzín,“ řekl tehdy Jakl. Zemědělci podle Jakla řepku na paliva pěstují jen proto, že jsou vystaveni nátlaku ze strany zelených manipulátorů a lobbistů. Žlutá pole podle Jakla zamořila českou krajinu. „Ty peníze někde končí. Končí v kapsách lidí jako je Andrej Babiš,“ zkritizoval Jakl Babiše.

Klausovo veto

Celý spor vzniknul, když prezident Klaus 12. května vetoval novelu zákona o ochraně ovzduší, která navyšuje podíl biosložky v benzinu a naftě. Zákon požaduje od 1. června navýšení objemu biopaliv u motorových benzinů z dosavadních 3,5 na 4,1 procenta a u motorové nafty z 4,5 na šest procent.

Pozitivní či negativní dopady přimíchávání biosložek do pohonných hmot nebyly ve svém souhrnu podle Klause seriózně zhodnoceny. Některé studie dospěly k závěru, že přírodě škodí více biopaliva než nafta a benzín a že rovněž mohou škodit i lidskému zdraví. Podle Klause je sporný boj proti globálnímu oteplování a poukázal na nedávné falšování zpráv klimatického panelu ICCP. Sněmovna prezidentovo veto nakonec 18. května přehlasovala.

I analýza Evropské komise přiznává škodlivost biopaliv

Biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta. Uvádí se to v dokumentu, který musela zveřejnit Evropská unie poté, co ji k tomu na základě zákona o svobodě informaci donutila agentura Reuters.

Analýza, kterou Evropská komise neuveřejnila v nedávné souhrnné zprávě o biopalivech, zjišťuje, že kvůli bionaftě z evropské řepky se nepřímo uvolňuje do ovzduší 150,3 kilogramu CO2 na jeden gigajoule a u bioetanolu z evropské cukrové řepy je to 100,3 kilogramu. To je zřetelně více než emise 85 kilogramů z běžné nafty nebo benzinu.

Zdroj: Parlamentní listy

Webdesign: Kabris|NET