Na Hrad volí víc lidí než do kraje, litují osobnosti z Karlovarska
Publikováno 17.01.2013 v kategorii: Ozvěna

I v Karlovarském kraji získali v prezidentských volbách nejvíce hlasů Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg, stejně jako na republikové úrovni. Výsledky voleb v regionu pro MF DNES zhodnotili středoškolský učitel, historik a chebský zastupitel.

Znovu se ukázalo, jak velké jsou rozdíly v náladě voličů v pravicovějším krajském městě a v levicovějším „zbytku“ regionu. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg bodoval u lidí v Karlových Varech a na Karlovarsku, kde překvapivě porazil všechny konkurenty.

Miloš Zeman, známý hlavně jako bývalý šéf ČSSD, zase bral nejvíce hlasů na Chebsku a Sokolovsku. V těchto dvou okresech Schwarzenberg naopak jasně propadl a skončil až čtvrtý.

Kraj tradičně zaostal ve volební účasti. K urnám v pátek a v sobotu přišlo 52,35 procenta voličů. Nejméně ze všech regionů. Je to o téměř deset procent nižší číslo než činí republikový průměr.

Středoškolského profesora zaráží nízká volební účast

Vladimíra Bružeňáka výsledky 1. kola prezidentských voleb v Karlovarském kraji poměrně příjemně překvapily.

Středoškolský profesor Vladimír Bružeňák.
Středoškolský učitel Vladimír Bružeňák.

„Jsem voličem pana Schwarzenberga, nečekal jsem však, že bude mít tento kandidát v našem kraji takovou podporu, že skončí druhý se ziskem dvaceti procent hlasů, neboť Karlovarský kraj vnímám jako kraj zaměřen spíše levicově, což dokládá výhra Miloše Zemana v celém kraji,“ podotkl středoškolský učitel.

O mnoho méně ho těší, že Karlovarský kraj opět obsadil v procentech volební účasti jedno z posledních míst. „Vždyť mezi desítkou obcí s nejnižší účastí jsou hned tři obce na Sokolovsku,“ diví se Bružeňák (více o nízké účasti čtěte zde).

Připomíná, že volební účast však byla pořád vyšší než u voleb krajských. Je podle něho škoda, že obyvatele více zajímá volba prezidenta, byť je jakkoliv důležitá, než dění v místě, kde žijí.

„Ve druhém kole samozřejmě opět podpořím svého kandidáta z kola prvního, neboť pro mne nepředstavuje tolik politika svázaného se svou stranou, ale především slušného člověka, který má smysl pro humor, je sečtělý, v politice dlouhodobě činný a s prostředím dobře obeznámený, nesvázaný s obdobím komunistické totality, má nadhled a eleganci a myslím si, že trocha toho šlechtického šarmu dnešní plebejské době vůbec neuškodí.“

Historik podobný výsledek na Karlovarsku očekával

Za překvapivé naopak nepovažuje výsledky voleb v kraji historik karlovarského muzea Jan Nedvěd. „Zemanovo vítězství se dalo očekávat. Druhá pozice, již získal Schwarzenberg, také není nečekaná,“ myslí si Nedvěd.

Jan Nedvěd, historik karlovarského muzea.
Jan Nedvěd, historik karlovarského muzea.

Občané, kteří se děsili případného druhého kola Fischer vs. Zeman, se podle něho zformovali a předvolební prognózy postavili na hlavu.

V Karlovarském kraji sice Zeman zvítězil o tři procenta, ovšem kníže vyhrál v krajském městě. V Sokolově a Chebu bylo Zemanovo vítězství jasnější, ve Varech Zeman prohrál o víc než sedm procent.

Výsledek tak podle Nedvěda odpovídá i celorepublikové situaci. Volba Zemana, který spolu s Klausem vytvořil opoziční smlouvu, mu dává jistý smysl v souvislosti s nespokojeností zejména starších voličů se současnou vládou.

„Ovšem nepochopitelná je pro mě skutečnost, že dali svůj hlas jednomu z původců korupčně-klientelistického systému a následovníkovi Klause. Někteří mladí občané dali najevo svůj vzdor volbou politicky nevýrazného Franze. Osobně jsem volil Schwarzenberga, který i přes angažmá v současné vládě představuje humanistické ideály, které sdílím. Hlásí se k Havlovu odkazu a jeho renomé v zahraničí je značné. Tudíž mou volbou pro druhé kolo bude Karel Schwarzenberg,“ uzavřel Nedvěd.

Chebský zastupitel dává ve 2. kole přednost Zemanovi

Václava Jakla, zastupitele města Cheb za Stranu svobodných občanů, asi nejvíce překvapily výsledky zástupce vládnoucí ODS. Voliči v něm podle Jakla nenašli zásadového kandidáta pravice.

Václav Jakl, zastupitel města Cheb.
Václav Jakl, zastupitel města Cheb.

„Například v Chebu získal Přemysl Sobotka jen 231 hlasů. To si myslím ani nezaslouží,“ podotkl Jakl. Sám je bratrem jednoho z nejbližších spolupracovníků dosluhujícího prezidenta, Ladislava Jakla, který také uvažoval o kandidatuře.

Výsledky v Karlovarském kraji jsou podobné jako jinde. Také zde se podle názoru Václava Jakla promítl ohromný vliv médií a skupin, které je ovládají.

„Po neskutečné mediální masáži se jim podařilo dostrkat Karla Schwarzenberga, předsedu TOP 09 a místopředsedu vlády, do druhého kola prezidentských voleb. Jako by se ho kritika vlády a jeho spolustraníka Kalouska ze strany občanů vůbec netýkala!“ zhodnotil Jakl.

Na druhou stranu podle jeho názoru voliči zřejmě ocenili, že Miloš Zeman, který získal v kraji nejvíc hlasů, nejezdil do Bruselu žádat o radu a není figurou k prosazování cizích zájmů.

„Mezi kandidáty nebyl prakticky žádný, který by byl proti bezhlavé integraci EU, dluhové měnové unii, přijetí eura, zadlužování a pro zachování národní suverenity. Nakonec jsem volil člověka, který v tomto smyslu pro mě představuje ´nejmenší zlo´. Myslím, že rozhodne postoj kandidáta k multikulturalismu v Evropě, k ´humanitárnímu´ bombardování v bývalé Jugoslávii, k naší národní svébytnosti, a který zná českou národní hymnu. Tyto podmínky více splňuje Miloš Zeman,“ myslí si Jakl.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET