Jakl: Prezident žádným korupčníkům amnestii neudělil
Publikováno 14.01.2013 v kategorii: Ozvěna

Mezi poradci prezidenta republiky a některými amnestovanými jsou podezřelé vazby. Konkrétně se to týká amnestovaných v hospodářských kauzách, které se táhly déle než osm let a kde hrozila sazba do deseti let vězení a kde ještě nebyl vyhlášen rozsudek. V diskusním pořadu televize Prima family to prohlásil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

„Co je nesmírně podezřelé, že jsou podivuhodné vazby mezi poradci prezidenta republiky, jako je Milan Kindl a pan Sova, tito výtečníci z plzeňských práv, kteří byli spojeni dokonce s panem Větrovcem (jeden z obviněných v kauze, která měla přivést řadu severočeských firem do konkursu – pozn. red.), Berkou (ústecký soudce Jiří Berka je také podezřelý v téže kauze – pozn. red.) a dalšími,“ řekl Zaorálek. „Tady jsou nesmírně podezřelé vazby mezi prezidentovými poradci a mezi těmi, kterých se amnestie týkají,“ řekl, podrobněji však tyto vazby neupřesnil.

„Trestné činy, které byly amnestovány, které jsou do deseti let, tam je celá řada klíčových hospodářských zločinů, které byly dokonce před pravomocným odsouzením, dokonce byly často už nepravomocně odsouzené,“ Zaorálek.

Lubomír Zaorálek.

Ředitel politického odboru prezidentovy kanceláře Ladislav Jakl v pořadu zdůraznil, že amnestie byly v tomto případě vyhlášeny kvůli tomu, že se soudní řízení nepřiměřeně protahovalo a že nás kvůli tomu kritizoval i Evropský soud pro lidská práva, který i dobu šesti let považuje za zmaření možnosti obviněného domoci se spravedlivého a korektního soudu.

„Čím déle jakékoliv soudní řízení trvá, tím pochybnější je jeho konec,“ řekl Jakl s tím, že se amnestie v tomto případě netýkala pouze hospodářských případů. „Pan Zaorálek nikdy neviděl a nečetl desítky těch případů, kdy těm lidem není žádná pomoc, protože soudci nekonají celá dlouhá léta a nic je k tomu nenutí,“ řekl Jakl. Jsou to podle něj lidé s rozvrácenými rodinami, životy, kterým nikdo nikdy nic neprokázal, přesto je jejich život navždycky zničený.

Jakl také prohlásil, že se amnestie nemůže týkat pachatelů závažné korupce, protože sazby za tyto činy jsou až dvanáct let. Reagoval tak na Zaorálka, který prohlásil, že jde o generální pardon lidem, kteří kradli. „Možná by se (Zaorálek) měl seznámit s naším trestním právem. Tam by se dověděl, že za závažnou korupční činnost je u nás sazba 12 let. Čili žádný korupčník, kterého on má na mysli, nespadá do amnestie, amnestie se ho týkat nemůže,“ řekl Jakl.

Zaorálek v debatě rovněž obvinil Jakla ze lži za jeho tvrzení o evropské judikatuře, která považuje stíhání delší šesti let za zmaření práva na spravedlivý soud. Na základě Klausovy amnestie se mimo jiné zastaví trestní stíhání trvající déle než osm let, kde hrozí trestní sazba do deseti let. „Existuje na tyto případy rozsáhlá judikatura, například Evropského soudu pro lidská práva, který není orgánem Evropské unie, nemá s evropskou integrací nic společného, je to orgán Rady Evropy, který se zabývá kodifikací mezinárodního práva, a ten v některých případech i dobu šesti let považuje za zmaření možnosti toho obviněného nebo stíhaného, aby se domohl spravedlivého a korektního soudu,“ vysvětloval Jakl.

„V případě trestního stíhání takový judikát neexistuje,“ prohlásil Zaorálek a řekl, že Jakl si vymýšlí. Jakl zatím na kameru ukazoval dokumenty s podklady pro své tvrzení. Zaorálek také prohlásil, že prezident „zešílel“ a rozhodl se, že „hodí národu 7000 zločinců, aby s nimi poradil“.

Karolína Peake.

Peake: Amnestie není důvod pro vyslovení nedůvěry vládě

Podle vicepremiérky Karoliny Peake (LIDEM) se v případě neodsouzených případů amnestie dotýká i obětí. „U každého obviněného a zejména odsouzeného je také nějaká oběť nebo poškozený,“ řekla. „A je pravda, že amnestií nárok na náhradu škody amnestií neodpadá, ale samozřejmě je trochu komplikovanější ji vymáhat v civilním řízení, na které teď oběti budou odkázány, než v řízení trestním, kde samozřejmě neplatíte žádné soudní poplatky,“ dodala Peake.

O amnestii a důvodech její kontrasignace prý zřejmě budou hovořit s premiérem na jednání vlády ve středu i na koaličních jednáních začátkem týdne. Vláda je totiž za amnestii ze zákona odpovědná. „Není to pro mě důvod hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě, jak bude navrhovat sociální demokracie, protože ta se tím neodstojí, tu tím nezrušíme,“ řekla Karolina Peake.

Ministr Kalousek, jehož TOP 09 se od podoby amnestie už v týdnu distancovala, v Otázkách Václava Moravce v ČT zdůraznil, že vláda je ústavně odpovědná jen za provedení amnestie. „Premiér (Petr Nečas) kontrasignoval rozhodnutí prezidenta a zavázal se tak, že vláda amnestii provede. Vláda jako celek není odpovědná za důsledky amnestie, ale za to, že rozhodnutí prezidenta bude provedeno,“ vysvětlil ministr.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET