Jakl ukázal judikáty: Wagnerová si protiřečí
Publikováno 08.01.2013 v kategorii: Ozvěna

Hrad odmítá jako falešné tvrzení kritiků amnestie, že neexistuje hranice pro posouzení přílišné délky trestního stíhání.

V tomto smyslu amnestii kritizovala například senátorka Eliška Wagnerová, bývalá ústavní soudkyně, podle které bylo nesprávné uložit ji plošně na všechny případy táhnoucí se déle jak osm let. Podle ní je třeba každý případ řešit individuálně.

„Jakkoli má prezident obecně pravdu v tom, že dlouho trvající trestní řízení je zlo – nevím, proč se vybrala hranice zrovna osm let. To mi připadá jako doba relativně krátká, jak znám poměry v české justici,“ řekla například Wagnerová v rozhovoru pro Lidové noviny.

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl ale připomněl, že to byla právě Wagnerová, která ještě jako soudkyně dlouhé a vlekoucí se soudní procesy kritizovala.

„Příliš dlouhé řízení je v rozporu s právem na spravedlivý soud. Na nepřípustnost příliš dlouhých řízení je velká literatura a hodně odkazů. Některé lze nalézt i v judikatuře našeho Ústavního soudu,“ uvedl pro Prvnizpravy.cz Ladislav Jakl.

Namátkou odkazuje například na nález č. 2859/09. „Pod ním je podepsána i dr. Wagnerová, dnes tvrdící opak,“ podivuje se Jakl.

Zásadní je podle něho i článek plný odkazů z pera ústavního soudce Musila týkající se rychlosti trestního řízení (ASPI, 2008, str. 192-209).

Také Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod zakotvuje právo být souzen v přiměřené lhůtě v článku 6, naše Listina základních práv a svobod v článku 38, argumentuje dále Jakl.

A odvolává se i na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který přiznala již ve stovkách případů odškodnění těm, které stát po léta neodsoudil.

„Ve věci Santos proti Portugalsku (requete n 35586´97) ESLP rozhodl, že délka šesti let a dvou měsíců je nepřiměřená bez ohledu na to, že stěžovatel byl po část této doby nezvěstný. Podle ESLP tak dobu řízení trvající déle než šest let již nelze tolerovat. Dodávám, že ESLP nemá nic společného s Evropskou unií, je to orgán Rady Evropy,“ uvedl Jakl.

Není tedy pravda, co uvedl vládní zmocněnec České republiky ve Štrasburku – že neexistuje jednotná hranice, která by signalizovala, zda už je délka trestního řízení příliš dlouhá.

Prezident Václav Klaus navíc tuto šestiletou hranici ještě o další dva roky navýšil a amnestii tak vztáhl na případy, jejichž projednávání se vleče 8 let.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET