Naším vzorem jsou chudá asijská města, kde jezdí cyklisti ve všech pruzích ulic, ne nějaké Los Angeles, kde pro ně na autostrádách není ani jeden
Publikováno 04.01.2013 v kategorii: Ozvěna

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl včera uveřejnil hojně diskutovaný blog o cyklistice a cyklostezkách, když odstraníme všechen rádoby sarkastický balast znásobený stříháním metru Hradní partičky, dostaneme docela jasný názor brojící proti výstavbě cyklostezek z veřejných peněz.

To je vcelku odvážné tvrzení od člověka, který bere více jak 100 tisíc měsíčně z erárního a z pozice vysokého státního úředníka vedl kampaň Svobodným, aby v příštích volbách místo 0,79% hlasů dostali 1,01% a definitivně se tak odpoutali od výzanamného politického uskupení Moravané. Druhým styčným bodem je až glorifikace automobilové dopravy, ostatně není to první Jaklův příspěvěk na blog.idnes.cz na velmi podobné téma.

V 60. letech minulého století byli chodci i cyklisté v západních městech zahnáni na stále užší chodníky, byli donuceni kličkovat mezi automobily, centra mnoha měst „umřela“, přestalo se uvažovat o městu jako celku, ve středu zájmu zůstaly jednotlivé budovy a dopravní stavby (magistrály, mimoúrovňové křižovatky). Bohužel velmi podobná situace trvá dodnes v Praze. Jiná města se vydala cestou omezení automobilové dopravy v centrech, rozšiřování pěších zón či alespoň chodníků, posilování veřejné dopravy atd. Plody změn nejspíš kladně pocítil každý, kdo někdy zavítal do Berlína, Vídně nebo Barcelony. Poutavě na toto téma píše Jan Gehl, který se podílel na urbanistických změnách například v New Yorku nebo Kodani, v knížkách Nové městské prostory a Města pro lidi.

Oproti tomu Moskva dál kráčí v duchu automobilové dopravy, pohyb na kole je nemyslitelný, veřejný prostor fakticky neexistuje, neodehrává se na něm až na vojenské přehlídky, které sice ocení i tvorové s prodlouženou míchou, skoro žádný život. „Světlou“ výjimkou je Vsesojuznaja selskochozjajstvennaja vystavka (VDNch), jejíž zdařilou a stejně odpornou napodobinu nám společně s Kočkou zařídil další Klausův oblíbenec Kolibřík na pražském výstavišti. Moskva ztělesňuje i vyhrocený individualismus, starání se o jen sebe, jiné právo pro elity než pro ostatní, absenci občanské společnosti, baťušku a jeho okruh oligarchů, až agresivní vzývání tradiční rodiny a národovectví. Bohužel Klaus i jeho muži vidí svůj ideální svět stále blíž a blíž Uralu.

Která ulice vám přijde příjemnější?

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET