Jakl: Klaus o Nečasových záměrech nevěděl do poslední chvíle
Publikováno 21.12.2012 v kategorii: Ozvěna

Bouřlivé reakce vzbudilo na politické scéně odvolání Karolíny Peake z pozice ministryně obrany. Její domovští liberální demokraté (LIDEM) avizovali záměr odejít z vlády, neboť – slovy Viktora Paggia – došlo k porušení koaliční smlouvy.

O záměru Petra Nečase sesadit Peake z čela obrany nevěděl do poslední chvíle ani prezident Klaus, Ladislav Jakl uvedl, že se o něm dozvěděl teprve s Nečasovým příjezdem na Hrad. Překvapené jsou i koaliční strany, všichni ale konec Karolíny Peake v čele obrany zdrženlivě vítají. Razantnější souhlas s jejím koncem vyjadřuje opozice, ČSSD hovoří i o selhání Petra Nečase a volá ho k rezignaci.

„Myslím si, že jsme svědkem začínající vládní krize. Budeme požadovat vysvětlení a budeme uvažovat o tom, jakým způsobem se k této situaci postavíme,“ konstatovala Navrátilová. „Nedůvěra v kroky pana premiéra je ve mně osobně velmi nalomena. Sama za sebe říkám, že to pokládám za krok, který je pro mě důvodem odchodu z vlády.“

Obdobně se vyjádřil i místopředseda strany Viktor Paggio. Odvolání Peake z čela obrany je podle něj porušením dohod v koalici a mělo by znamenat odchod strany LIDEM z vlády. „Premiér Petr Nečas tímto krokem nadělil občanům k Vánocům levicovou vládu,“ řekl Viktor Paggio.

Klaus o Nečasově záměru nevěděl do chvíle, než dorazil na Hrad

Ministerstvo obrany získali liberální demokraté výměnou za ministerstvo dopravy, kde jejího zástupce Pavla Dobeše vystřídal tehdejší předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Peake ale byla ministryní jen osm dní. Před dnešním jednáním vlády se měla sejít s Nečasem kvůli svým plánům na obraně. Premiér pak nečekaně oznámil, že navrhne její odchod z úřadu. Návrh na její odvolání bezprostředně potvrdil prezident Václav Klaus.

Jak však informoval ředitel politického odboru kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl, ani sám Klaus až do Nečasova příjezdu na Hrad nevěděl, o čem se bude jednat. „Pan premiér oslovil pana prezidenta začátkem týdne se žádostí o osobní schůzku. Schůzka trvala asi čtyřicet minut, to znamená, že nebyla formální. Celých čtyřicet minut pan premiér využil k tomu, aby panu prezidentovi sdělil své argumenty, a jak je vidět, pan prezident je vzal vážně.“

  • Ladislav Jakl: „Argumenty, se kterými přišel pan premiér, shledal pan prezident jako natolik závažné, že jeho žádosti vyhověl.“

Věci veřejné: Ač otloukánek, ve vládě LIDEM zůstanou

Specifická byla reakce Věcí veřejných, z jejichž základů zprvu platforma a poté strana Karolíny Peake vzešla. Podle předsedy VV Radka Johna totiž výstrahy liberálních demokratů o možném odchodu z vlády nic nezmění a Petr Nečas tak jen nadále pošlapává jejich sebevědomí. John zároveň upozornil na to, že Peake skončila jen den poté, co hlasy jejích poslanců pomohly vládě schválit státní rozpočet na příští rok včetně sporného daňového balíku.

  • Radek John: „Přeběhlíci jsou vítáni a nejsou váženi. Koalice se k nim chová jako k hlasovacímu strojku… Nakonec to skoční tak, že strana LIDEM bude poslušně dále vykonávat funkci užitečného zrádce, a dostane za to nějaké funkcičky.“

Vládní strany jsou překvapené, s koncem vlády ale nepočítají

Strany koalice jsou krokem Petra Nečase překvapeny. O odvolání totiž nevěděli nejen liberální demokraté, ale podle vyjádření čelných stranických představitelů ani zástupci TOP 09 a ODS. Dvě velké koaliční strany nicméně konec Karolíny Peake v čele silového resortu zdrženlivě oceňují, Peake podle nich na vedení resortu nestačila a jako nekompetentní se ukázala ve chvíli, kdy v den nástupu odvolala tři vrcholné úředníky včetně prvního náměstka.

  • Jaroslav Kubera (ODS): „Ukázalo se, že ministrem nemůže být úplně každý, zejména ten, který aniž o tom cokoliv ví, začne dělat radikální změny. Normální člověk, který se ujme nějaké funkce, nejdřív měsíc, dva a v jejím případě tři poslouchá, nasává atmosféru a pak teprve přemýšlí.“
  • Petr Gazdík (TOP 09): „Už když premiér Karolínu Peake do funkce jmenoval, říkali jsme, že bychom si představovali někoho s větší profesní erudicí nebo s větší znalostí oboru, nicméně je to věcí pana premiéra a strany LIDEM. Myslím, že to je další rozmíška, které se koalice mohla ušetřit.“
  • Miroslav Kalousek  (TOP 09): „Nerozuměl jsem tomu jmenování, nerozumím ani tomu odvolání. Není ale důležité, abych něčemu rozuměl, protože jedinou pravomoc a odpovědnost za jmenování a odvolání ministrů má předseda vlády.“

Stejně jako Věci veřejné ovšem ani vládní strany během dne nevěřily tomu, že by měla vláda skončit.

  • Petr Gazdík (TOP 09 – STAN): „Zatím nemáme důvody, proč bychom z koalice odcházeli, koalici se evidentně daří, přijali jsme celou řadu velmi důležitých zákonů, z hlediska přijímaných norem je tato koalice velmi úspěšná.“
  • Jaroslav Kubera (ODS): „Tato strana by vládu nikdy nepoložila, protože ví, že by to pro ni bylo možná mediálně zajímavé, ale zcela určitě poslední položení vlády, protože už by nikdy v žádné nebyla.“

Opozice konec Peake vítá

Sociální demokracie krok premiéra Nečase v zásadě kvituje, Karolína Peake podle ní totiž neměla do čela vůbec nastoupit. Podle stínového ministra obrany ČSSD Jana Hamáčka je odvolání zatažením za záchrannou brzdu v posledním okamžiku. Obdobně hovoří i KSČM.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek večer slova opozice radikalizoval a k odchodu vyzval i samotného Nečase. „Groteskou“ na obraně totiž podle sociální demokracie znevěrohodnil Česko v očích zahraničních partnerů z NATO i sám sebe, respektive své politické rozhodnutí Peake do čela obrany posadit.

  • Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Petr Nečas působí jako premiér, který není schopen nést bez permanentní ostudy odpovědnost za personální složení vlády a mění ministry doslova jako ponožky.“
  • Lubomír Zaorálek (ČSSD): „Je to příběh selhání současného premiéra Petra Nečase. Nejen Karolína Peake, ale Petr Nečas na to nemá. Premiér selhal a po téhle grotesce, kterou předvedl, která shazuje ČR vůči našim spojencům, by z toho měl vyvodit důsledky a měl by odejít.“
  • Vojtěch Filip (KSČM): „Velký šach, který se provedl ve vládě, znamenal, že se musí uspokojit rebelové a strana LIDEM. Míra vydírání, která šla ze strany LIDEM, byla obrovská a tu cenu pan premiér Nečas neunesl.“
  • Jiří Paroubek (NS-LEV 21): „Je to absurdní tragikomedie, která svědčí o bezradnosti předsedy vlády.“

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET