Prezident republiky včera udělil státní vyznamenání rovněž některým umělcům
Publikováno 30.10.2012 v kategorii: Ozvěna

Podle prezidentova tajemníka Ladislav Jakla se prezident Václav Klaus oproti svému předchůdci snažil snížit inflaci státních vyznamenání, především v jejich počtu. „Nejen kvůli inflaci institutu samotného vyznamenání, ale i kvůli důstojnosti aktu předávání… Dvě desítky místo někdy také šesti desítek, to je docela rozdíl.“ Uvádíme, kterým osobnostem působícím v oblasti kultury a umění bylo uděleno včera vyznamenání.

Prezident republiky udělil Medaili za zásluhy Otovi Filipovi za zásluhy o stát v oblasti umění.

Ota Filip je významný český exilový spisovatel, autor rozsáhlého románového a publicistického díla psaného česky i německy, které obohatilo českou i německou literaturu. Po maturitě vystřídal mnohá zaměstnání. V roce 1970 byl odsouzen za podvracení republiky a po propuštění z vězení se v roce 1974 vystěhoval do SRN. Působí jako publicista a komentátor v předních německých denících, je držitelem mnoha prestižních ocenění a stal se členem Bavorské akademie věd a umění.

Prezident republiky udělil Medaili za zásluhy prof. Marku Kopelentovi za zásluhy o stát v oblasti umění.

Prof. Marek Kopelent je významný český hudební skladatel, klavírista, publicista a organizátor hudebního života. Od 60. let vzbudila jeho tvorba v oblasti vážné hudby pozornost a ohlas u nás i zahraničí. V období normalizace byl z politických důvodů perzekvován a umlčován. Od roku 1991 působí jako profesor skladby na pražské AMU, byl členem mnoha porot v mezinárodních skladatelských soutěžích, organizátorem mezinárodních skladatelských kursů a držitelem prestižních uměleckých ocenění. Letos se dožil 80 let.

Prezident republiky udělil Medaili za zásluhy prof. PhDr. Petru Wittlichovi, CSc. za zásluhy o stát v oblasti umění a kultury.

Prof. Petr Wittlich je významný český historik umění, profesor Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Je autorem řady odborných publikací, které si získaly velký ohlas u odborné veřejnosti i širokého publika čtenářů. Předmětem jeho zájmu je moderní umění, především česká secese, české sochařství a díla některých velkých osobností českého a světového výtvarného umění. Své odborné práce využívá i k popularizaci výtvarného umění a kultury a vyslovuje se k ochraně památek a kulturního dědictví. Letos se dožil 80 let.

Ladislav Jakl k problematice udělování státního vyznamenání

Ředitel politického odboru a tajemník prezidenta se pro deník Mladá fronta Dnes vyjádřil za skupinu poradců, která navrhuje státní vyznamenání ke způsobu udělování této pocty a mimo jiné řekl: „Agenda vyznamenání je agendou velmi speciální, agendou, která nemá jediné nesporné řešení, agendou, kde vlastně každá námitka je alespoň zčásti oprávněná. Je to tím, že státní vyznamenání udělovaná prezidentem mají sice nést jistou osobní pečeť a vyjadřovat preference aktuální hlavy státu, zároveň se ale nesmějí stát hračkou v rukou panovníka, protože jde přece o „státní vyznamenání“, o vyznamenání jménem celé společnosti. Každý má nárok k tomu říci své.

A v tom je právě háček. Není možné, aby se celá společnost shodla i na celkovém pojetí udělování vyznamenání, natož na jednotlivých jménech. Ale respekt k mínění veřejnosti vyznamenávající mít musí. Zároveň si však musí dát pozor na nadbíhání náladám a vyzdvihování obecné popularity jako hlavního kritéria. Za poslední léta je brán institut vyznamenání velmi vážně.“

Navíc k tomu Ladislav Jakl dodal: „Jedním z důležitých kritérií je vyváženost. Mnohým se nelíbí, když v jedné skupině vyznamenaných vidí válečné či odbojové veterány a současně umělce či sportovce. Osobně nebývám nadšen, když má dostat vyznamenání někdo „jen“ za to, že vyniká ve svém oboru. Ale nevedeme zrovna žádnou válku a hrdinů se jaksi nedostává. Proto plným právem bývají oceněni lidé z reálného života, výjimeční profesionálové svého oboru, kteří mají i nějaký společenský přesah.“

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET