Prezident Klaus počkal na tajemníka Jakla a vyrazil na prohlídku chrámů Indonésie
Publikováno 12.07.2012 v kategorii: Ozvěna

Český prezident v neděli přiletěl na státní návštěvu Indonésie a navštívil tu hned dva starobylé chrámy – hinduistický Prambanan a buddhistický Borobudur. Nejdřív musel ale Václav Klaus v Malajsii ráno počkat, až se k cestě na letiště dostaví i jeho tajemník a možný nástupce Ladislav Jakl.

Prezidentský kandidát Jakl se na odjezdu kolony limuzín z malajsijského Kuchingu o čtvrt hodiny opozdil. Hradní protokol proto na poslední Klause zarazil, aby nenasedl do připraveného vozu a nerozjel tak celou kolonu, která by tajemníka Hradu nechala za zády.

„Dnes ráno jsme ztratili 15 minut při čekání na jednoho z našich kolegů. Rád bych proto řekl, že úsloví o akademické čtvrthodince není vždycky pravdivé,“ uvedl Klaus v narážce na ranní epizodu při obědě se sultánem z indonéského města Yogyakarta Buwonem X.

Sultán a guvernér v jedné osobě předtím zaujal hosty na obědě svojí znalostí českých pořekadel. Kromě tolerovaného 15minutového zpoždění v úvodní řeči zmínil i to, že čistota je půl zdraví. Sám se takovému přístupu podivil. Uvedl, že současný byznys mnohdy netoleruje ani pětiminutové meškání a že z druhé půlky je pro Čechy zřejmě čistota smrtící. Jinak ale projevil zájem o sblížení turistického ruchu svého města s Prahou.

Na rozdíl od metropole Jakarty nabízí Yogyakarta na ostrově Jáva řadu turistických zajímavostí. Mezi nimi vévodí dva starobylé chrámy různých náboženství zapsaných na seznam památek UNESCO, které si nenechal ujít ani prezident Klaus.

Hned po příletu do Indonésie vedla první cesta hlavy státu do Prambananu, který je největším hinduistickým chrámovým komplexem v Indonésii. Stavbě z 9. století našeho letopočtu vévodí téměř 50metrový centrální chrám.

„Je neuvěřitelné, jak bylo možné takovou strukturu postavit před více než tisíci lety bez internetu, globalizace a dalších věcí, které tehdy ještě nebyly,“ poznamenal Klaus. Sám v chrámovém komplexu vystoupal a sešel několik schodišť, aby si na závěr pochválil, že ani nebylo moc vedro. Teplota na slunci sice přesahovala 30 °C, prezidenta ale většinu času chránil před horkými paprsky deštník.

Z konce prvního tisíciletí pochází i druhý chrám, který si Václav Klaus s manželkou Livií i celou delegací přišli na Jávě prohlédnout. Buddhistický komplex Borobudur se skládá ze šesti čtvercových teras, nad kterými jsou ještě tři terasovitá patra vyvedená do kruhu.

Prezident vedený místním průvodcem nejdřív i s jeho výkladem vystoupal po strmých úzkých schodech jen na druhou terasu. Potom si ale všiml ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) i několika dalších členů delegace, kteří se proti němu vraceli z vrchu chrámu po schodech dolů.

„Vy jste vyšli až nahoru? Co tam je?“ zeptal se ministra Klaus, ve kterém se probudila soutěživost se zvědavostí. „Zvony, pane prezidente,“ prohlásil ministr životního prostředí a český prezident se rozhodl pro cestu vzhůru. Ve svých 70 letech vystoupal k vrchním patrům starobylé památky, kterou si tak i s jejím okolím mohl prohlédnout z výšky.

Budova je poseta více než 2500 reliéfními panely. Poutníky na cestě vzhůru doprovází bezmála 1500 z nich a příběhy některých se dozvěděl i Václav Klaus. Na trasu se vydal v duchu tradic, s kusem látky omotaným kolem pasu.

Pracovní program českého prezidenta se v Indonésii naplno rozběhne v pondělí, kdy bude jednat se svým protějškem a zúčastní se i ceremoniálu podpisů mezi zástupci České a Indonéské republiky. Prezidenti obou států vystoupí také na společné tiskové konferenci. Václav Klaus se zúčastní diskuse o indonéském vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta, položí věnce k místnímu Památníku hrdinů a potom slavnostně povečeří v prezidentském paláci. Zpět do Česka odletí v úterý.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET