Klaus Zemana nepodpořil, věří ve své šance Jakl
Publikováno 12.06.2012 v kategorii: Ozvěna

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl odmítá, že by jeho nadřízený podpořil na prezidenta Miloše Zemana.

12.červen 201211:48

Ladislav Jakl to řekl při besedě pořádané pražskou organizací Strany svobodných občanů, která uvažuje o tom, že by Jakla vyslala jako svého kandidáta do prezidentských voleb.

Podle Jakla, který Svobodné v minulosti už několikrát podpořil, jde o zajímavý námět. „Protože jsem příznivcem této strany, je to pro mne určitě zajímavý podnět k úvaze,“ komentoval tehdy Jakl první zprávy o úmyslu Svobodných.

Rozhodnutí, zda Svobodní Jakla jako svého kandidáta vyšlou, ale bude záviset na členech a sympatizantech strany. Ti budou v elektronických primárkách rozhodovat o tom, zda má Jakl jejich plnou důvěru. Jakl bude zároveň jediným kandidátem v jejich primárkách, strana neuvažuje o jiném jménu.

A právě proto, aby se představil a vysvětlil některé své názory a postoje, přijal Jakl pozvání Svobodných do restaurace Vysmátý zajíc, kde v zaplněném salónku více než dvě hodiny trpělivě odpovídal na dotazy publika. Večer moderoval předseda Svobodných Petr Mach. A Prvnízpravy.cz byly u toho.

Jakl nejprve Svobodné pochválil, jejich strany si prý cení a je rád, že existuje. „Za současného kontextu jste strana, kvůli které jsem ochoten zvednout zadek a jít k volbám. Kdyby neexistovala, k volbám bych asi ani nešel,“ řekl host večera.

Ředitel prezidentova politického odboru pak pokračoval v sebevědomých prohlášeních, která stran své možné kandidatury dosud do médií činil.

„Za současné situace bych se volil,“ řekl například v narážce na to, že zatím představení kandidáti jsou vesměs kandidáty „mainstreamu“ a nikdo z nich nereprezentuje zdravý obyčejný rozum a názory, se kterými by se mohli lidé skutečně identifikovat.

Dodal také, že si umí představit svoji podporu nějakému jinému kandidátovi, který by byl lepší. Žádný lepší podle něj ale není.

Vlastně ano, na dotaz odvětil, že si dovede představit, že by volil bývalého lidoveckého poslance Jiřího Karase, nemyslí si ale, že ten svoji kandidaturu myslí vážně (Karas svůj úmysl kandidovat oznámil, ale nemá podporu KDU-ČSL, pro kterou je příliš konzervativním kandidátem, pozn. red.). Při těchto slovech to mezi Svobodnými, kteří se hrdě považují za libertariány, zašumělo. Karas coby tradiční katolík s pevnými konzervativními postoji, bojující proti homosexualismu, potratům, eutanázii a rozvodům, je pro mnohé z nich zásadně nepřijatelný. V odporu k jeho názorům a postojům se tak libertariáni příliš neliší od levičáků všeho druhu.

„Poprvé jsem si na tu otázku odpověděl v Chebu, v ulici Komenského a to 16. září 1964. A tam, ve své mateřské školce, jsem si řekl, že by to byl docela dobrý nápad,“ odpověděl pak Jakl na dotaz, zda skutečně chce být prezidentem.

Jakl také odmítl zkratkovité tvrzení sdělovacích prostředků, že by prezident Václav Klaus podpořil kandidaturu Miloše Zemana, jak informovaly některé deníky. Jakl totiž rozebral to, co prezident přesně řekl a tvrdil, že tato slova žádnou explicitní podporu ve smyslu ´toho budu volit, tomu dám hlas, toho volte´, neznamenají.

„Prezident pouze řekl, že Miloš Zeman je významná osobnost české politiky. No a není? A také řekl, že jeho prezidentskou kandidaturu považuje za logické vyústění jeho politické i životní dráhy… To ale žádná podpora není,“ je přesvědčen prezidentův nejbližší spolupracovník.

Navíc tvrdí, že uvedený výrok prezident pronesl ve chvíli, kdy byl Jakl se svou kapelou na Slovensku a tudíž neměl situaci pod kontrolou. Prezidentův výrok si tak nemohl ohlídat, řekl tajemník prezidenta s vážnou tváří.

Jakl se také nepřímo otřel do dalších kandidátů na prezidenta, když o nich mluvil jako o exkomunistovi (zřejmě myslel Jana Fischera) a kryptokomunistovi (zřejmě myslel Jana Švejnara) a výslovně zmínil i Přemysla „Měkké ano“ Sobotku (v narážce na jeho zbabělý postoj k Lisabonské smlouvě).

Už jsem velký kluk…

Prezidentův tajemník také obhajoval názor, že by volič neměl ve volbách taktizovat, ale volit skutečně podle toho, který kandidát mu je svými názory nejbližší. Odmítá proto často tradované klišé, že hlas malým stranám propadne a že by měl proto volič vybírat z těch velkých a zavedených a z nich pragmaticky volit „menší zlo“.

„Už jsem velký kluk, nebudu volit menší zlo,“ odmítl Jakl takové úvahy.

„U voleb nemá člověk taktizovat a přemýšlet o nějaké „second best variantě“, ale má volit podle svého srdce. Žádný hlas nepropadne. Každý hlas má obrovskou hodnotu,“ řekl.

Z restaurace, kde pak ještě po ukončení oficiální části zůstal k dipozici pro osobní debaty, si Jakl na Hrad odnesl petici obsahující výzvu prezidentu Václavu Klausovi, aby nedokončoval ratifikaci novely Lisabonské smlouvy (tzv. ESM). Tu mu v úvodu vystoupení předali zástupci Svobodných. Jakl za petici poděkoval a slíbil, že více než dva a půl tisíce podpisů, které se na ní zatím sešlo, panu prezidentovi předá.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET