Tento Senát prezidentu Klausovi odmítne jakéhokoli kandidáta, říká Ladislav Jakl
Publikováno 08.06.2012 v kategorii: Rozhovory

RADIOŽURNÁL, 6. 6. 2012, 21.05  Moderátor: Jan RICHTER

Jan RICHTER, moderátor:
Dnes vypršel desetiletý mandát ústavnímu soudci Petru Duchoňovi. Ústavní soud tak bude mít místo 15 jen 13 soudců, protože letos už vypršel mandát i soudkyni Elišce Wagnerové. Kandidáty na ústavní soudce navrhuje prezident. Senát ale Václavu Klausovi zamítl už osm kandidátů. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl odmítavý postoj senátu předpokládá i v budoucnosti.

Ladislav JAKL, tajemník prezidenta:
Já jsme přesvědčen, že Senát v tomto složení, kde má většinu sociální demokracie, je rozhodnut tomuto prezidentovi, prezidentu Václavu Klausovi, neschválit už žádný návrh. Prostě má pocit, že si může počkat na prezidenta příštího, zřejmě asi ví, kdo to bude, a potom využít spolupráce s nějakým případným příštím prezidentem sobě nakloněným k tomu, aby obsadil Ústavní soud svými favority. Podobné hlasy byly slyšet v kuloárech ze Senátu, že je vlastně úplně jedno, koho prezident Klaus navrhuje, protože mu tento Senát už žádného schválit nechce.

Jan RICHTER, moderátor:
Je to skutečně jedno? Nemyslíte, že by měl pan prezident Klaus například konzultovat ten svůj výběr s nějakým širším okruhem právníků tak, aby jaksi senát nakonec schválil ty kandidáty?

Ladislav JAKL, tajemník prezidenta:
Nikdy jsem neslyšel, že by například akademické senáty českých vysokých škol konzultovaly s panem prezidentem, koho smějí zvolit za kandidáta na rektora, ani jsem neslyšel, že by například resort spravedlnosti předem konzultoval s prezidentem republiky, koho smí prezidentu republiky navrhnout jako soudce. Pokud by totiž něco takového probíhalo, tak by to bylo porušení dělby moci tak, jak je zakotvena v ústavě. Ta o generování soudců Ústavního soudu říká jasné věci: prezident republiky navrhuje, Senát vyslovuje souhlas, prezident republiky následně jmenuje. Požadavky na přednostní konzultace jsou vlastně průlomem do části kompetence, která náleží prezidentovi a projevem snahy ten proces ovládnout celý.

Jan RICHTER, moderátor:
Smíří se pan prezident s tím, že jak říkáte, že je možné, že mu senát už žádného kandidáta neschválí? Má nějaké další kandidáty v záloze, které třeba navrhne v průběhu tohoto roku?

Ladislav JAKL, tajemník prezidenta:
Pan prezident se tou věcí vážně zabývá. Koneckonců, není to poprvé, nejtěžší situace byla těsně po nástupu prezidenta Václava Klause do prvního funkčního období, kdy skončil mandát téměř naráz osmi někdejším ústavním soudcům. Možná to bylo i jistou nedomyšleností tvůrců ústavy, možná, že měli vymyslet něco jako postupný mandát, jako vymysleli u senátorů, aby nekončil všem najednou. Tehdy se tím pan prezident Klaus zabýval velmi vážně, zabývá se i tím teď. Rozhodně si přeje Ústavní soud jak naplněný kvalitními soudci, tak funkčně v plném složení. Takže se tím zabývá, ale ono to není jednoduché splnit všechna kritéria, která by ten člověk měl jako kandidát splňovat na funkci ústavního soudu a zároveň, aby voněl na talíři senátorům, hlavně těm ze sociální demokracie.

Jan RICHTER, moderátor:
Čili, můžeme očekávat, že pan prezident ještě letos přijde s nějakými kandidáty?

Ladislav JAKL, tajemník prezidenta:
Já vůbec nechci mluvit za pana prezidenta a za to, co se stane v příštích měsících, ale v každém případě lze očekávat, že pan prezident se této role nijak nevzdává, že se o to bude nadále snažit. Jaký bude výsledek, to já teď opravdu neumím říci.

Rozhovor ze záznamu ZDE

Webdesign: Kabris|NET