Jaklův povzdech nad poslanci: Kmotři zezelenali
Publikováno 16.05.2012 v kategorii: Ozvěna

Poslanci jako jeden muž přehlasovali prezidentovo veto zákona o obnovitelných zdrojích. Taková jednota je až podezřelá.

10.květen 201221:00

Veto prezidenta Václava Klause totiž ve středu podpořilo jen osm poslanců a několik málo (21) se jich zdrželo. Drtivá většina sněmovny napříč politickým spektrem hlasovala pro další podporu obnovitelných zdrojů, která znamená další zdražování elektrické energie.

A to přesto, že před několika dny Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámil, že do roku 2014 plánuje podporu obnovitelných zdrojů stopnout, protože její současná výše je za hranicí ekonomických možností země a snižuje konkurenceschopnost firem a zatěžuje domácnosti.

Překvapující například je postoj Občanské demokratické strany, ve které se nenašel ani jediný poslanec, který by prezidenta v jeho odporu proti zelenému „šílenství“ podpořil.

Zdržel se pouze poslanec Jaroslav Plachý, David Vodrážka a Boris Šťastný, stejně jako exprimátor Pavel Bém (který je ale v současnosti mimo klub ODS).

To už i v ČSSD se našlo více pragmaticky uvažujících politiků, kteří mají ze zelených zákonů špatné svědomí a nechtějí pro ně zvednout ruku. Prezidenta tak podpořilo jen šest socialistických poslanců (Pavel Antonín, Břetislav Petr, Miroslav Váňa, Jiří Petrů, Josef Novotný ml., Vítězslav Jandák) a jedenáct dalších se při hlasování zdrželo. Z dalších stran to pak byl Stanislav Polčák z TOP 09 a Josef Novotný st. z Věcí veřejných. Zdrželi se ještě tři komunisté a po jednom poslanec VV, TOP 09 a poslankyně LIDEM.

Naopak 145 poslanců pro obnovitelné zdroje energie zdvihlo ruku a rozhodlo se ignorovat Klausovy výhrady nad nekvalitním a škodlivým zákonem.

Člověku se v té situaci vybavuje chvástání velkopodnikatele Andreje Babiše, který před podobným hlasováním před několika lety tvrdil, že má pro zákon, ze kterého profituje, podporu napříč politickým spektrem a snažil se pro něj získat i Machovy Svobodné. Ti sice ve sněmovně neměli a nemají jediného člověka, ale Babišovi vadila i pouhá Machova rétorika, se kterou zákony o obnovitelných zdrojích kritizuje. Jako kdyby Babišovi nešlo jen o samotné hlasy, ale i o zastavení jakékoli debaty na toto téma.

Stěží si ale představit, že by Babiš nebo jemu podobní obcházeli jednoho poslance po druhém, spíše získá na svou stranu jednotlivé regionální formální i neformální lídry, kteří pak dají svým poslancům doporučení, jak hlasovat.

To zřejmě měl na mysli prezidentův tajemník Ladislav Jakl, který si nad katastrofální situací ve Sněmovně, kdy poslanci nejsou schopni dohlédnout škodlivosti podobných zákonů, posteskl v exkluzivním vyjádřením pro server Prvnizpravy.cz. V něm středeční hlasování označil za práci „zelených kmotrů“.

„Je na čase podívat se na zoubek i těm zeleným kmotrům. Ti někdy dokážou s parlamentem přímo zázraky…,“ uvedl ředitel politického odboru kanceláře prezidenta republiky.

Slova ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby jako by mu dávala za pravdu. Politik, který má v médiích nálepku exponenta kmotrovských struktur, měl sice k zákonu slovní výhrady, ale nakonec pro něj ruku zvednul.

„Já nejsem významným podporovatelem neefektivní podpory obnovitelných zdrojů. Myslím si, že se energetika stává v Evropě jednou z klíčových oblastí a ani tento zákon není zřejmě konečným řešením,“ uvedl ve středu během projednávání zákona ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Podpora obnovitelných zdrojů energie by podle něj měla směřovat jen k efektivním a smysluplným projektům a v minulosti byla přehnaně štědrá.

V rozporu s těmito slovy přesto nakonec nelogicky doporučil zákon podpořit. „Přesto, že tento zákon má určité parametry, se kterými můžeme mít problémy, tak jsem přesvědčen, že jde o posun dopředu. Za ministerstvo průmyslu a obchodu chci všem poslancům slíbit, že budeme dále pracovat na úpravě této legislativy tak, aby podpora směřovala do efektivních oblastí,“ dodal Kuba.

Nelogičnosti ministrova vystoupení si všimli i někteří přemýšlíví poslanci. „Jak jsem bedlivě poslouchal vystoupení pana ministra, mám dojem, že to, co řekl v úvodu svého vystoupení, v závěrečné části popřel,“ řekl například v rozpravě Břetislav Petr z ČSSD.

Zdaleka ale nejde jen o Kubu, který navíc ani není poslancem. Překvapující je spíše fakt, že ze všech poslanců ODS, tedy ze všech regionálních vnitrostranických „klik“ a skupin, které v ODS, jako v každé jiné straně, existují, se nenašla jediná, která by hájila dřívější pravicové zásady ODS a z principu tak odmítala podporu obnovitelných zdrojů coby socialistický a svobodný trh deformující výmysl.

Snad až na výjimku Prahy, která byla vždy považovaná za baštu klausovské ODS a kde se dva, s Bémem tři, její poslanci zdrželi. I to je ale žalostně málo. Žádný totiž nenašel odvahu hlasovat přímo proti přehlasování prezidentova veta.

Sněmovna se tak nakonec silou 145 poslanců postavila proti názoru hlavy státu, která před časem návrh vetovala s tím, že je nekvalitně zpracovaný, povede ke zdražení cen energií a zahrnutí biometanu mezi podporované zdroje může vážně zhoršit životní prostředí.

„Zákon nepřináší úspory, ale naopak navýšení nesystémových podpor vybraných zdrojů energie z veřejných prostředků, a to v době, kdy po úsporách voláme. Přinese nejen nové náklady pro veřejné rozpočty, ale také zvýšení cen energií, které platí občané a podniky, a to způsobem, který nyní nikdo není schopen ani odhadnout,“ zdůvodnil svůj krok prezident.

Podle Klause norma ještě více rozšiřuje okruh podporovaných zdrojů energie v situaci, kdy je už teď podpora vybraných zdrojů „neúnosně vysoká“ a „zcela kontraproduktivní“.

„Zahrnutím biometanu mezi podporované zdroje může zákon vážně zhoršit životní prostředí u nás, protože nejspíše povede k masivnímu dovozu odpadů z celé Evropy, aby u nás mohly zahnívat a vytvářet tím biometan,“ přidal prezident další důvod svého negativního postoje.

Zákon sjednocuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů.

Jen do letošního roku už bylo na podporu obnovitelných zdrojů vyplaceno 93 miliard a 600 milionů korun. Tyto náklady budou podle ERÚ výrazně narůstat, protože by měl nastat obrovský nárůst výroby z biomasy a bude navíc pokračovat i stávající boom solárních elektráren.

Pokud by se podpora opravdu v roce 2014 zastavila, tak na už fungující zdroje bude do roku 2034 vyplaceno dalších 874 miliard korun. Kdyby se ale podpora zastavila až v roce 2020, tak by náklady do roku 2040 dosáhly astronomických jednoho bilionu a 72 miliard korun.

Podle platných zákonů však ERÚ nemá pravomoc podporu jen tak stopnout. Vitásková proto vyzvala ke změně legislativy, aby mohl její úřad začít konat.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET