Jakl z Hradu: Na českých náměstích chcípá život
Publikováno 12.04.2012 v kategorii: Ozvěna

Centra českých měst se o víkendech už vůbec nepodobají prostoru, v němž kdysi žili naši předci. Plná korza svátečně oblečených lidí, dětí v námořnických oblečcích a společenského ruchu jsou nenávratnou minulostí.

S jistým smutkem si ve své glose všímá „umrtvování“ měst tajemník prezidenta Ladislav Jakl. „V sobotu ve dvě odpoledne jsem se procházel centrem Rokycan. Jarní sluníčko hřálo jedna radost. Umím si představit, jak před sto lety tohle místo žilo. Lidé tu korzovali, potkávali se, zdravili, povídali si, obchodovali. A dnes? Na celém velkém historickém náměstí jsem viděl DVA lidi! Byl to vietnamský manželský pár,“ píše Jakl ve svém článku.

Současně si pokládá otázku, především v historických centrech měst, zda za všechno může pouhá změna životního stylu. „Ale jsou to vše jen změny logické, odpovídající vývoji společnosti? Obávám se, že ne. Některé si děláme uměle sami,“ konstatuje Jakl. „K umrtvování měst totiž radnice mnohde přispívají. Vytlačují stánkaře, blokují prodej obecního majetku, napalují šílené nájmy za předzahrádky, komplikují dopravu, znemožňují parkování. Výsledkem je, že se městem prohání leda mastný papír ve větru. A ještě to leckde vydávají za pokrok,“ podotýká ve své glose.

Jako příklad uvádí Ladislav Jakl situaci ve Strakonicích. „Zrekonstruovali za velké miliony skoro celé náměstí. A drasticky omezili automobilový provoz. Původně se tam počítalo s parkováním, ale na volná místa nechali položit vkusné betonové květníky, aby auta neměla šanci. A výsledek? Obchody a služby chcípají a život se přestěhoval k nákupním centrům,“ líčí autor přestavbu města. „A nejvtipnější je tam vystavená cedule, že šlo o projekt revitalizace,“ dodává.

K podobným rekonstrukcím dochází podle Jakla tak, že se spojí pár kverulantů, kteří  „rádi užívají komfortu života ve městě“, ale zároveň chtějí klid jak na samotě u lesa. Následně dostanou zastupitele pod tlak a ti „zbaběle podpoří“ projekt oživení cestou umrtvení. „Vadí někomu v Sušici, že náměstí je jedno parkoviště? Sjíždějí se tam lidé z okolních vesnic i turisti a krámky jen kvetou. Ale určitě i tam dorazí „revitalizace“. Pokrok nezastavíte,“ praví v článku. „Posledních pár tisíc let člověk usilovně pracuje, aby se mu žilo lépe. Teď to vypadá, že začal pracovat na tom, aby si život co nejvíce zkomplikoval. A tak se i nadále budeme oživovat až k totálnímu umrtvení,“ končí svoji glosu Ladislav Jakl.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET