EKONOM: Je českým národním zájmem být v Evropské unii? Odpovídal Ladislav Jakl
Publikováno 30.03.2012 v kategorii: Rozhovory

V polovině března se v budově New York University v Praze sešla reprezentativní skupina lidí –  velvyslanci, bývalí i současní ministři a další politici, ekonomové, lidé z byznysu i z neziskového sektoru, novináři, experti na zahraniční politiku.

Přišli na konferenci České národní zájmy uspořádané obecně prospěšnou společností Bílá lilie. Slibovat si od tohoto shromáždění lepší vhled do toho, co to ty české národní zájmy vlastně jsou, je zcela namístě.

Pečlivý pozorovatel však po celodenním maratonu diskusí musel nutně dospět k jasnému závěru – národní zájmy si každý definuje po svém, vlastním úhlem pohledu, naplňuje je různým obsahem, s různou vahou a proměnlivými cíli.

Negativní vymezování

Mezi nejčastěji jmenované obecně platné zájmy států patří vedle dobrých sousedských vztahů zejména blahobyt a bezpečnost. „Národní zájmy jsou už dávno prázdnou floskulí používanou spíše jako kladivo na oponenty. Častěji se dozvídáme, že něco v národním zájmu není, než že je. Národním zájmem proto podle mne je dohodnout se na zahraniční politice a kultivaci politického života v České republice,“ pojímá téma spíše filozoficky Petr Pithart.

Za pravdu mu dávají nedávné události. Když se premiér Petr Nečas rozhodl nepřipojit svůj podpis pod fiskální smlouvu, nedozvěděla se veřejnost to, co v národním zájmu je, ale to, co v něm není. A to z obou stran politického spektra.  „Smlouva o fiskální zodpovědnosti není v zájmu České republiky a jejích občanů,“ zaznívalo a zaznívá z ODS.


Jak sousloví „české národní zájmy“ vnímá prezident republiky? Je národním zájmem Česka být součástí Evropské unie? A kdo české zájmy nejvíce poškozuje?

Ptali jste se Ladislava Jakla, ředitele politického odboru prezidenta republiky. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pondělí 26. března.

Odpovědi a otázky ZDE

Webdesign: Kabris|NET