Prezident za 15 nebo 30 milionů? O stropech se bude jednat
Publikováno 19.03.2012 v kategorii: Ozvěna

Praha – Vlak s nápisem přímá prezidentská volba se pomalinku sune do cílové stanice. Poslanci ve středu v prvním čtení schválili vládní návrh zákona, který určuje způsob hlasování.

Teď jim začíná skutečná práce. Vláda totiž nijak neupravila průběh kampaně, která leží na srdci hlavně sociálním demokratům. „Navrhujeme, aby byl limit 15 milionů korun, kandidáti museli vést transparentní účet, evidovali se dárci nad 50 tisíc korun a firemní sponzoři byli zakázáni,“ uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

ODS či Věci veřejné hovoří o zastropování výdajů na 30 milionech. „Klíčové je ale stanovení sankcí za překročení schváleného stropu a jejich vymahatelnosti,“ uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Připojil i konkrétní příklady, které zákonodárci musejí zohlednit: „Jde třeba o výlepy plakátů na podporu kandidátů bez jejich vědomí nebo anonymní přispěvatele.“
Jakl: Nedomysleli důsledky
Limity na kampaň zpochybňuje například prezidentův tajemník Ladislav Jakl. „Stropy jsou hloupost. Zaprvé se dají snadno obcházet a jsou tedy zárukou skrytého financování kampaně. A zadruhé: ti, kdo z populistického důvodu tlačili na přímou volbu, vůbec nedomysleli důsledky. Teď procitají a zírají, že by strany mohly být odstaveny jakýmkoli zbohatlíkem. A myslí si, že stropy jim pomůžou udržet si monopol na vstup do politické soutěže. Je to pokrytecké,“ řekl Deníku Ladislav Jakl.

Problémem by podle Stanjury naopak nemělo být shánění podpisů pod petiční archy a jejich kontrola. Vládní předloha počítá s namátkovou kontrolou 8500 podpisů. Jak připomněl poslanec Stanjura, ve Francii musí uchazeč o prezidentské křeslo sehnat půl milionu signatářů. Politici se musejí s nuancemi prováděcího zákona vypořádat tak, aby vešel v platnost v říjnu. To zaručí dodržení všech lhůt a zvolení hlavy státu do 7. března 2013, kdy končí mandát Václavu Kalusovi. „Určitě to stihneme, musíme,“ slíbil Lubomír Zaorálek, tedy zástupce strany, která má většinu v Senátu. Shodné znění předlohy musejí podpořit obě parlamentní komory.
Jak se bude volit hlava státu

  1. Kandidáta může navrhnout každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 000 občany ČR.
  2. Navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně dvacet poslanců nebo nejméně deset senátorů.
  3. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který obdržel nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Pokud takový není, koná se za čtrnáct dnů druhé kolo volby, do kterého postupují dva nejúspěšnější kandidáti.
  4. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který obdržel ve druhém kole volby nejvyšší počet platných hlasů. Je-li takových kandidátů více, do deseti dnů se vyhlásí nová volba.
  5. Volbu prezidenta republiky vyhlašuje předseda Senátu nejpozději devadesát dnů před jejím konáním.
  6. Náklady na první kolo volby jsou vyčísleny na 500 milionů korun, v případě dvou kol na 750 milionů. K nim je ještě nutné připočíst výdaje na korespondenční hlasování.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET