Korespondence s Mladou frontou
Publikováno 06.03.2012 v kategorii: Rozhovory

(co z toho vylezlo, najdede na str. 2 vydání MFD ze dne 5. 3. 012, v článku jsou výroky L.J. psány modře)


From: Dolejsi Vaclav [mailto:Vaclav.Dolejsi@mfdnes.cz]
Sent: Wednesday, February 29, 2012 10:24 PM
To: Jakl Ladislav
Subject: RE: MF DNES prosí

Dobrý večer,

obecně – přijde mi už zbytečné opakovat, že Václav Klaus i po odchodu z Hradu bude kritikem dnešní podoby EU a jejího nynějšího způsobu fungování. Tohle téma jsem probral s panem kancléřem plus mi částečně popsal podobu a záměry vznikajícího Institutu VK.

Já bych se Vás rád zeptal na jiné téma, pro někoho možná překvapivé, každopádně zajímavé – obhajobu tradičních rodinných hodnot. Což je názor, s nimiž souzním, a jsem tudíž samozřejmě v liberálním prostředí pražských redakcí v menšině, ale to není tak důležité.

Z čeho vycházím? Viz projev ve Staré Boleslavi, projev novoroční, rozhovor pro časopis Vlasta, setkávání s představiteli církví a pobízení k větší aktivitě…

1. Je můj dojem, zvýšení hlasu u tohoto tématu vůbec pravdivý?

Ano i ne. Určitě nejde o nějakou prudkou změnu, spíš o nepřetržitý kontinuální posun. Něco takového musí být v člověku odjakživa, to se nedá naroubovat. Na druhou stranu platí, že i Václav Klaus jako moho dalších lidí s věkem pomalu ale zato trvale a stále více akcentuje obecnější témata před „tématy dnešního dne“. L.J.

2. Mohla být jakýmsi přelomem v důrazu na hodnoty pana prezidenta tragická smrt jeho blízkého přítele, polské hlavy státu Lecha Kaczynského na jaře 2010?

Tak to mě nikdy nenapadlo. Já jsem u Václava Klause žádný zlom v tomto smyslu nikdy nepozoroval. Ale je dost možné, je jeden z impulsů, mající vliv na jeho přemýšlení o hodnotách, to být mohl. L.J.

3. Je to tak, že když liberální ekonom Václav Klaus a vyznavač Smithovy neviditelné ruky trhu hovoří o rodině, morálce, tradici či dokonce náboženství, není to obrat, ale jen u ekonomů tradiční zdůrazňování „ochranného obalu kapitalismu“, k němuž v „důchodcovském“ věku dospěli i další zastánci kapitalismu jako třeba Hayek? Totiž, že bez ochranného obalu – představujícího tradiční rodinný život, názory na morálku, výchovu dětí a tak podobně – nedokáže svobodná společnost přežít?

Ano. Není to žádný obrat. Termín Adama Smithe „neviditelná ruka trhu“ je spojen s těmi největšími myslitelnými nedorozuměními, které pokřivují celou společenskou debatu. Psal jsem na toto téma polemiku s jedním knězem už před 16 lety. Hodně levicových liberálů tento termín považuje za synonymum plytkého konzumu, sobectví, materiálna či bezohledného povrchního života motivovaného jen penězi. To je úplná hloupost. „Neviditelná ruka trhu“ je synonymum pro spontaneitu přirozeného řádu a pro svobodu jeho aktérů. Je úplným nepochopením dávat ji do protikladu s vírou, poctivostí, láskou, solidaritou, s žitím pro ideály. Ten kněz tehdy napsal, že lidé, kteří pomáhali zmrzlým truchlícím na jednom velkém pohřbu, byli vedeni úplně jinou neviditelnou rukou, než rukou trhu. Já na to napsal, že to je velký omyl a že ve skutečnosti obě ruce vyrůstají z jednoho těla.  Neviditelná ruka trhu není protikladem neviditelné ruky Boží ale viditelné pracky moci. A k tomu „ochrannému obalu“. Já bych to tak nenazýval. Jestliže obrat „neviditelná ruka trhu“ znamená svobodu a spontenietu, pak jde vlastně víceméně o hodnotově neutrální pojem (pozitivní hodnotou an sich je až tehdy, když je ohrožena a je třeba usilovat o její ochranu či obnovu). Pak záleží na každém z nás, jakými hodnotami tento svobodný prostor naplníme. Kapitalismus je v tomto smyslu také pojem neutrální, také znamená jen svobodné prostředí pro vzájemnou interakci účastníků trhu a příslušníků společnosti. Chraňme toto prostředí, ale pak se jej snažme naplnit něčím dobrým.

4. Jak vy si představujte Václava Klause v jeho roce posledním, jaký odkaz by měl coby prezident zanechat? Jistě se chce nějak zapsat do historie (nejen jako premiér, jež provedl zemi transformací)?

Václav Klaus není konstruktér ani režisér. Nemyslím, že plánuje nějakou pointu či „velké finále“. Daleko víc je mu podobné, že bude do posledního dne normálně pracovat, jako by se nechumelilo. Do historie se můžete zapsat pouze mimoděk: tím, co děláte, ne s cílem se někam zapisovat. Pokud ovšem nejste Hérostratos. L.J.

5. Mohu se vás zeptat, jaké máte vy osobně plány v poprezidentském období? Půjdete též do Institutu?

Nikdy jsem neměl žádné plány. Jsem fatalista. Určitě se budu věnovat pivu a muzice, ale čím se budu živit, to mě začne zajímat až tak za rok. I když vlastně jeden plán mám. Rád bych šel na pár týdnů někam do lázní. Snad ho splním a neošidím.

Zdraví L.J.

From: Dolejsi Vaclav [mailto:Vaclav.Dolejsi@mfdnes.cz]
Sent: Thursday, March 01, 2012 10:37 AM
To: Jakl Ladislav
Subject: RE: MF DNES prosí

Děkuji za rychlé odpovědi

From: Jakl Ladislav [mailto:Ladislav.Jakl@hrad.cz]
Sent: Thursday, March 01, 2012 1:33 PM
To: Dolejsi Vaclav
Subject: RE: MF DNES prosí

Také děkuji.

A budu zvědav, co z toho vyleze.

L. J.


From: Dolejsi Vaclav [mailto:Vaclav.Dolejsi@mfdnes.cz]
Sent: Thursday, March 01, 2012 3:13 PM
To: Jakl Ladislav
Subject: RE: MF DNES prosí

v pondělí bude téma

– ještě se vám svěřím s jednou svou výhradou: já plně souhlasím s panem prezidentem třeba pokud jde o klesající úroveň VŠ vzdělání, tedy vědění jako nejkonzervativnější hodnoty, že musí pořád jmenovat stovky profesorů a kde se berou, že univerzitní vzdělání není pro široké masy, přirozeně…

– no a proto jsem nepochopil, když pan prezident omilostnil ženu, jež všechno tohle popírala, ba dokonce se vzděláním kšeftovala, prodávala.. chápu, že milost se nezdůvodňuje a tohle nebyly důvody pro její udělení, ale prostě symbolicky to ­- podle mého mínění – bylo špatně. Možná to ani nebylo nutné, když šlo o podmínku.


From: Jakl Ladislav
Sent: Thursday, March 01, 2012 3:37 PM
To: ‚Dolejsi Vaclav‘
Subject: RE: MF DNES prosí

Dobrý den.

Ano, nechápete to. Každou milost dostane jen ten, kdo něco provedl. Milost není výrok o vině! Když milost dostane zloděj, znamená to chválu zlodějů? Když milost dostane člověk, který někoho zabil, je to chvála zabíjení? Určitě ne.

A k té paní: zkuste si o tom případu něco zjistit.

Moc o tom nevím, ale není mi známo, že by s něčím kšeftovala. Zřizovatel školy se, myslím, k žádosti připojil. Ona z toho neměla, pokud vím, ani korunu. Selektivně vybírala studenty, kterým odpouštěla školné. Dělají to tak všechny soukromé školy na světě. Třeba sportovcům či misskám. Kvůli reklamě a sponzorům. Já o jejím zločinu zas tak moc nevím (a moc mě to nezajímá), ale vadou celé debaty o milostech je to, že si ji lidé pletou s odvolací instancí, jejímž cílem je opravit spravedlnost. Není to tak. Až před Vámi bude ležet sedm set žádostí, je správné z nich vyloučit ty, které se týkají určitého okruhu trestné činnosti? Třeba sexuální delikty? Nebo ozbrojené loupeže? Není. To s tím vůbec nemá co dělat.

A co se týče vlivu snadného a levného studování: nikdo jiný než Václav Klaus tak často neprotestoval proti extenzi počtu škol. Ale s tím se nedá už nic dělat. Rozhodne jediné: uplatnitelnost na trhu práce. A jestli trh zjistí, že absolventi Akademie missek, prominentů a sportovců uměj houby, tak diplom té školy bude stejně nanic. A nikdo se na ni nebude hlásit.

L. Jakl

Webdesign: Kabris|NET