Právník jako on, že by měl spíš hovořit o zrušením přílepku č. 10a k naší ústavě, bychom nemuseli poslouchat nesmyslné zákony o Green Dealu a dalších nebezpečných -izmech EU, které nám ukládá Lisamonská smlouva a přitom bychom zůstali v EU, aby se splnilo i přání těch kteří si bez jejích jidášských dotací nedokážou představit život. A co víc. Informovat veřejnost, že zrušení tohoto velmi nebezpečného přílepku 10a do naší ústvy vyrobeného před přijetím Lisabonské smlouvy je naprosto v gesci pouze našeho parlamentu.
Kyž jsem ale viděla jména panelistů Ladislav Jakl (člen RRTV, autor mediálních zákonů a vedoucí sekce společenských studií Institutu Václava Klause), Jan Gregor (tvůtce petice stoppoplatkum.cz z Aliance pro rodinu), Jiří Svoboda Randula (tvůrce petice stopCT.cz od Svobodných), David Moos (stojící za zajímavou výzvu nekrm-hydru.cz) a Martin Dvořák (generální ředitel první soukromé televize u nás TV Prima, kterou dokázal i přes útoky na ní vést 7 let) uvědomila jsem si, že půjde o něco víc. A nezklama jsem se.
Text k fotu: Předseda Svobodných Libor Vondráček kontroluje pžed zahájením zda je v pořádku nahrávací technika. Panelisté zleva Jiří Svoboda Randula, Ladislav Jakl, Jan Gregor a Martin Dvořák
Hned první řečník, který v roce 1991 vytvořil spolu s poslancem Sedláčkem první zákon o české televizi, aby jí odlišil od vznikajících soukromých, Ladislav Jakl rázně zvolal: „Jsem pro zrušení celé ČT a to i kdyby bylo její vysílání sebe lepší a všem se líbilo. Stát nemá vlastnit televizi ani jiná média. ČT zřídil stát, přidělil jí kmitočty, ponechal jí budovy a kontroluje její činnost“. U nás se po třiceti letech už nikdo nepozastaví nad lingvistickým paskvilem slova veřejnoprávní vymyšleném a tolerovaném dosud všemi vládami, protože díky tomuto slovu si přivlastňují právo kontroly nad těmito médii zvanými veřejnoprávními. Televizí vládne navíc RRTV do jejíhož složení má právo mluvit parlament. Po zástěrkou záhadných institucí do ní volí „nezávislé“ zástupce. Proč myslíte, že tyto instituce tam ty lidi posílají? Jsou opravdu nezávislé jak požaduje zákon? Pan Jakl má pravdu. Připomeňme kolik křiku od vlády znělo když Andrej Babiš si soukromě koupil Mladou Frontu a jak se zlobila EU na italského prezidenta Berlusconiho, že vládne díky svým televizím. Jen totalitní státy vlastní média.
„Zárukou demokracie je pluralita“ zahřměl Jiří Svoboda Randula (na snímku vlevo od pana Jakla). Váda tvrdí, že veřejnoprávní média jsou zárukou demokracie, ale tak to není. “ČT je podle něj trychtýř do něhož tečou peníze od těch, kteří z ní nic nemají a přelejí se do kapes těch, kteří z toho něco mají“. Televize se ve zprávách chová jako svačinářka u níž si objednáte svačinu za 100 Kč a ona přinese za 350 že usoudila, že ta Vámi žádaná byla nezdravá, ale tahle eko Vám bude dělat dobře. Butete to prostě jíst a zaplaťte. Svačinářku můžete vyhodit, ale vyhodit TV za vnucování názorů vám vláda nedovolí. Zajímavé bylo upozornění pana Svobody na rozpínavost ČRo. Zákon mu ukládá 17+1 stanic ale on jich má už 26. To by nebylo nic zlého kdyby to nedělal bez tržní kontroly. Když mu dojdou peníze, řekne přidejte nám. Žádný podnikatel by toto nemohl dělat. Chová se na pohled jako tržní subjekt, ale není trhem kontrolovaný. Například v 1 hodinu v noci vysílá pro děti o kravičkách že dojí mléko s takřka nulovou poslechovostí 10 000 za den, jen aby měl odvysíláno. Soukromé stanice si naopak pracně nacházejí skupiny posluchačů. Ladislav Jak k tomu dodal: Relevantnost ve sledovanosti je podvod.
Ředitel první polistopadové soukromé televize Prima Martin Dvořák připomněl, že to, co platí pro ČT, platí i pro Český rozhlas. 10 miliard Kč tvoří jeden balík peněz, který nařizuje stát platit občanům na ČR a ČRo, které již mnozí nepoužívají neboť po objevu internetu lidé ve velkém mají informace dostupné rychleji z mnoha soukromých kanálů. Vládě podle pana Dvořáka vyhovuje nostalgie občanů z mninulosti díky níž stále mnozí poslouchají večerníčky (a po nich zprávy) i když existuje konkurence dětských kanálů na internetu. A proto zřejmě občané raději budou platit 220 Kč měsíčně a do ulic nepůjdou.
David Most přišel se zajímavým projektem „Nekrm Hydru“ (na obrázku první zleva). Navrhnul, aby ČT dál sice existovala, ale aby poplatky 220 Kč platili lidé kanálům, které preferuj. Aby ČT měla konkurenci a musela se zamýšlet nad tím co a pro koho vůbec vysílá. Pak že nebude plácat jen o Green Deaul, který zničil naše lesy a úrodnou půdu pokryl škraloupem jílu po němž voda stéká do řek aniž ji pole a lesy nasají a tím kdysi tvořily zdroje spodní vody. ČT může podobné nesmysly šířit aniž se musí starat zda to někdo poslouchá. Stejně dostane spolu se stejně se chovajícím ČRo 10 miliard. Kdyby politici nechali příspěvky na lidech, musela by se ČT snažit dělat pořady pro ně a ne pro Brusel. Televize by musela motivovat diváky stejně jako se o to snaží soukromé chudé stanice. Hydra by tím navíc pomohla těmto stanicím, pro které i několik milionů korun je skvělá věc.
Jan Gregor z Aliance pro rodinu vydal petici Stop poplatkům. Má zřejmě na ČT vliv, protože přestala na jeho nátlak použít nesmyslné heslo „manžeství pro všechny“. Pan Gregor připomněl, abychom nezapomněli že zvýšení poplatků navrhl ministr kultury Baxa, který po svém nástupu do funkce tvrdil, že nebude zvyšovat poplatky. I to něco říká o současné vládě. Nyní přišel s opakem, že je nutné je zvýšit aniž to rozumně zdůvodnil. Poslanec Lacina platbu poplatků zdůvodnil společenskou odpovědností a přeje si, aby poplatky platily i firmy a to i právnické osoby s více než 25 zaměstnanci. Tím prý dokáží svou společenskou odpovědnost. Takže majitelé několika firem budou platit mnohokrát a budou tak zodpovědní za to, že stát získá od občanů 44 Kč DPH několikrát. Už vidím kolik budeme mít od nového roku firem po 24 lidech vzniklých z velkých korporací. Připomnělo mi to někdejší seminář IVK s ministrem Sobotkou, který navrhoval milionářskou daň z 1 milionu. Děkan národohospodářské fakulty Ševčík mu vysvětlil, že nevybere nic neb žádný podnikatel si nedovolí dávat nikomu plat nad milion, ale vyřeší to odměnami mimořádnými a dárky, rekreacemi a mnoha dalšími věcmi.
Závěr semináře
Dobrá zpráva na tom všem je, že to musí být s naším slavným a dle slov premiéra Fialy nejzodpovědnějším rozpočtem pěkně nahnuté když už takto politici žebrají. Stačí že znovu ožebračují důchodce a dokonce i invalidy tím, že nebudou dostávat 50% valotizaci při růstu inflace, ale pouze 1/3. Zatímco sami si přidávají 7% k příjmu. Veřejnost by měla proti tomuto chování vlády protestovat. Měla by chtít vědět co s penězi dělají tyto mediální molochy a jaké platy a odměny berou za to co vysílají ve jménu Green Dealu a podobných nebezpečných -izmů EU jejich zaměstnanci a ředitelé.
Já dodávám, že díky tomu, že již několik let má Evropská komise právo odebrat národním televizím licence pokud zjistí, že ovlivňují veřejnost nepravdivými sděleními, pak žádný ředitel pro jistotu nepustí do vysílání ani pípnutí proti názorům EU. Výše platů je pro něj i redaktory příliš důležitá a po něm by na jejich místa jistě EU sehnala nové a poslušnější lidi. To neříkám pro obhajobu jeho chování, ale pouze na vysvětlení, že dokud bude v naší ústave paragraf 10a, který tam byl vložen za Topolánkovy vlády, pak vždy zvítězí právo EU nad naším neb tak to stojí v Lisabonské smlouvě. A to ze zákona.
Vím, že i kdyby bylo vypsáno referendum za CZEXIT jeho výsledky by byly díky manipulaci občanů ČT a ČRo proti odchodu z EU. Neznamená to ale o něm mlčet a především se nesnažit alespoň o možnost k návratu vlastních zákonů zrušením paragrafu 10a. Pak by byla například naděje, že bychom přestali krmit hydru. Jinak všechny sebelepší návrhy a snahy občanů na zlepšení situace a to nejen s médii, budou milé, ale v praxi BOHUŽEL neproveditelné.