Nejen v českém politickém, ale i mediálním prostředí se našlo hodně těch, kteří přijímali výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech s hlasitým skřípěním zubů. Někteří to nedokázali zakrýt ani tehdy, když byli jednou z hlavních tváří ve vysílání speciálu ČT. To platí o vedoucím zahraniční redakce ČT Martinu Řezníčkovi. Skutečnou delikatesou v tomto směru pak bylo jeho povídání s profesorem historie a mezinárodních vztahů na Boston University Igorem Lukešem. Oblíbeného hosta ČT24 nechal moderátor mluvit, aniž ho konfrontoval s fakty. „Zato dotazovaným příznivcům republikánů skákal do řeči a neustále je ‚factcheckoval‘. Šíří Česká televize dezinformace? Nebo jak si to mám vysvětlit?“ zareagoval spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra a jal se konat.
Sepsal fakta, která usvědčují hosta z dezinformací a moderátora z toho, že si nepočínal objektivně a dopustil, aby se k divákovi veřejnoprávní televize dostávalo to, co není pravda, a to bez jakéhokoli komentáře a oponentury. Proto podal podnět k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby se počínáním Martina Řezníčka zabývala. „Analytici RRTV jeho výstupy rozeberou, předloží Radě, materiál bude veřejnosti dostupný, dostane ho k dispozici i Dan Vávra, pokud bude chtít. Rámcově jsem sledoval české CNN i ČT. Výběr hostů, vedení rozhovorů…, musím říct, že jsem byl překvapený, jak se zpravodajové ČT snažili být nestranní, včetně Michala Kubala v pražském studiu… kromě Martina Řezníčka. Říkám si, ať jde dělat politiku a ke svým politickým preferencím nezneužívá veřejnoprávní televizi,“ napsal v reakci na facebooku člen RRTV Vadim Petrov.
Vedoucí zahraniční redakce České televize Martin Řezníček se ale opustit veřejnoprávní médium očividně nechystá. Jeho výkony ovšem mohly u leckoho vzbudit dojem, jako by šlo o člena štábu Demokratické strany. „Sledoval jsem živě opravdu jen část dotyčného pořadu, ale i v té krátké chvíli mě zaujalo, jak se moderátor snažil utnout pana Mašína s tím, že signál prý má zpoždění. Je roztomilé, že takové zpoždění se nevyskytne, když zrovna mluví někdo v souladu s oficiální linií,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Ladislav Jakl, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Nebyl sám, kdo u Martina Řezníčka marně hledal elementární objektivitu a vyváženost. „Vysílání České televize jsem s krátkými přestávkami sledovala a pod kritiku Daniela Vávry na adresu Martina Řezníčka bych se podepsala. A myslím si, že by se veřejnoprávní televize dala podrobit i další kritice. Celé její vysílání se neslo v duchu proti Donaldu Trumpovi. Za tímto účelem byli vybírání i hosté a bylo znát, že se někteří moderátoři snažili to trochu vyvážit svými dotazy. Bohužel, marně,“ říká pro ParlamentníListy.cz Alena Maršálková, mediální poradkyně Pro Libertate.
Při dodržování Kodexu ČT by už nebyl zaměstnancem
Ale i když analýza RRTV potvrdí, že Martin Řezníček s diváky manipuloval, dosažení nápravy nebude nic jednoduchého. „Nápravu může zjednat jen nadřízený pana Řezníčka. Opakovaně už mnoho měsíců upozorňuji, že Kodex ČT není cár papíru. Kdyby jej redaktoři a moderátoři ČT dodržovali, kdyby vedení České televize řádně kontrolovalo jeho dodržování, tak by pan Řezníček už dávno nebyl zaměstnancem ČT,“ tvrdí Alena Maršálková.