„Zákonem, a už vůbec ne nějakou euroregulací nelze svobodu slova posilovat. Prostě proto, že nic takového žádný zákon neumí a naše ústava to ani neumožňuje. Podle ústavy (odst. 4 již zmíněného článku 17 Listiny práv a svobod) lze svobodu slova zákonem pouze omezit,“ konstatoval.
Připomínal také, že každý člověk nese odpovědnost za informace, které šíří, a může se ocitnout před soudem a soudním rozhodnutím vyzván k omluvě, či může být potrestán, pokud svými případně zavádějícími informacemi někoho poškodil na pověsti či jinak.
„Je dobře, že v obrazárnách místo aktů nepředvádějí pietní akty. Je dobře, když panuje demokracie, a ne socialistická demokracie. Je dobře, že svoboda slova je chráněna ústavou a že místo ní není dosud zavedena ‚posílená‘ svoboda podle receptu kuchařky Jourové. I když se nám podobný pokrm leckteří ochránci našeho dobra snaží servírovat stále častěji,“ uzavřel Jakl.
V této souvislosti není bez zajímavosti, že moderátor ČT Václav Moravec dostal spolu s kolegy jako vědecký pracovník grant od Googlu na boj s dezinformacemi. Informoval o tom kupříkladu web Mediář.cz.
„Americká technologická společnost Google dá Univerzitě Karlově jeden milion eur (zhruba 23,5 milionu Kč) na boj s dezinformacemi a posilování mediálních dovedností. Technologický gigant dnes oznámil spolupráci se Středoevropskou observatoří digitálních médií (CEDMO), multidisciplinárním centrem, které sdružuje výzkumníky či pracovníky fact-checkingových organizací z Česka, Slovenska a Polska. Projekt vede Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Hlavním koordinátorem je moderátor České televize a výzkumník Václav Moravec,“ napsal server.
Grant z obdobného ranku obdržela politoložka Anna Shavbit s kolegyněmi. Bude zkoumat odolnost médií proti dezinformacím.
„Vědkyně z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK se podílejí na mezinárodním výzkumu odolnosti médií vůči dezinformacím a propagandě. Tříletý grant Horizon Europe získaly s dalšími evropskými výzkumnými institucemi. Výzkumný projekt s názvem Resilient Media for Democracy in the Digital Age (ReMeD) začal letos na jaře. Výzkumná část se zaměří na profesionální novináře, tvůrce alternativního mediálního obsahu, uživatele médií, samotná média, fungování mediálního trhu nebo také legislativu a regulace,“ uvedl server Lupa.cz.
Součástí projektu bude také podpora vzdělávání novinářů.