Ladislav Jakl: Současná politika je špína!
Publikováno 10.06.2011 v kategorii: Rozhovory

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o aktuální situaci ve vládní koalici.

Moderátor (Václav Moravec):
Před rokem jmenoval prezident Václav Klaus Petra Nečase českým premiérem. Už rok spravuje zemi Nečasův kabinet. V uplynulém roce se vláda potýkala hned s několika krizemi. Nedůvěru mezi koaličními partnery může veřejnost sledovat i teď. Věci veřejné už několik týdnů zvažují, zda kabinet neopustí.

Záznam Radka Johna:
Závazky z koaliční smlouvy jsou v této chvíli porušeny a proto Věci veřejné vypovídají koaliční smlouvu k 30. červnu roku 2011, pokud nebude do té doby uzavřen písemný dodatek koaliční smlouvy. Termín jsme určili také kvůli řádnému ukončení státních maturit a schůze Sněmovny. Jsme připraveni jednat o písemném dodatku koaliční smlouvy.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval v úterý předseda Věcí veřejných Radek John. Veřejnost je, soudě alespoň podle sociologických výzkumů, unavena z opakujících se vládních krizí. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, protože hostem dnešních Impulsů je tajemník prezidenta a ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl. Vítejte po čase v Rádiu Impuls.

Host (Ladislav Jakl):
Dobré odpoledne.

Moderátor (Václav Moravec):
Přeji hezký dobrý podvečer.

Host (Ladislav Jakl):
Děkuji za pozvání.

Moderátor (Václav Moravec):
Předpokládám, že vás jako politického ředitele Kanceláře prezidenta republiky stále politika baví, je to tak?

Host (Ladislav Jakl):
Víte, jde o to, co nazýváme politikou. Já jsem vždycky za politiku považoval střet různých idejí, konceptů, soutěž mezi nimi. Že bych za politiku považoval to, že se každý den podívám na televizi nebo kouknu na noviny, už skoro abych se bál, a vidím tam jednu kauzu za druhou takzvanou, kdy se jedna strana snaží přes média očernit druhou, vypukávají různé skandály, tomu já snad ani nemůžu říkat politika.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak to nazýváte?

Host (Ladislav Jakl):
To mě nebaví.

Moderátor (Václav Moravec):
A jak to popisujete, když to není politika, to, co sledujeme v Česku?

Host (Ladislav Jakl):
To je nějaká špína nebo já nevím, jak tomu říkat. Prostě mediální vzájemné očerňování…

Moderátor (Václav Moravec):
Rozumíte tomu ještě, když jste ředitelem politického odboru Kanceláře prezidenta a zpracováváte ty analýzy, co se v české politice děje, rozumíte tomu?

Host (Ladislav Jakl):
Víte, já analýzy z těchto různých přestřelek ani nezpracovávám, já jsem skoro už líný to číst a pročítat a dívat se na to, protože ona se nám opravdu politika poslední měsíce, nejméně, smrskla na jednotlivé přestřelky o jednotlivých kauzách. Ale že bychom slyšeli nějakou zásadní fundamentální debatu o ideových věcných programových východiscích sociální reformy, zdravotní, důchodové, daňové nebo něco podobně, vždycky nám někdo jenom vypustí nějakého bílého psa v podobě jednotlivého návrhu, na kterého se sesypou novináři…

Moderátor (Václav Moravec):
Viz amalgámové plomby.

Host (Ladislav Jakl):
To jste řekl úplně přesně.

Moderátor (Václav Moravec):
Kterými jsme žili uplynulých 14 dní.

Host (Ladislav Jakl):
Viz amalgámové plomby. Přitom podstata reformy zdravotnictví určitě nespočívá v této jednotlivosti. A je fakt, že jestliže ta základní vaše otázka vstupní, jestli mě to baví, tohle mě nebaví. Mě vždycky prostě bavily ty programy jednotlivých stran, jejich nějaké střetávání, diskuse o tom, co by bylo správné, dobré udělat pro zemi, pro ekonomiku, pro svobodu občana, to mě baví. Tyhle věci už mě nějak trochu míjejí a skoro jim ani nerozumím.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď budu citovat slova, která byla pronesena 2. června loňského roku: Česká republika, její občané nešli k volbám, abychom se tady zase několik týdnů a měsíců dívali na nekonečná jednání. Česká republika potřebuje silnou akční vládu. Konec citátu. Tušíte, kdo pronesl tato slova?

Host (Ladislav Jakl):
Klidně jsem to mohl říct i já.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak. stojíte si na svých slovech. Pokud bych vám před necelým rokem po jmenování té trojkoaliční vlády, která se opírala o většinu 118 hlasů, teď o tři hlasy přišla, jsme na nějakých 115, řekl, že si kabinet projde několika krizemi, teď budeme sledovat v pořadí pátou, co byste mi před tím rokem řekl?

Host (Ladislav Jakl):
Tak koaliční krize v koaličním vládnutí zas tak nic mimořádného nejsou. Musíme vzít v úvahu nejen, že nám vládne vláda složená ze tří poměrně rozdílných stran, ony jsou to, dokonce dvě z toho jsou strany upečené na poslední chvíli před volbami, o kterých dohromady nikdo dopředu nic nevěděl. Nikdo nevěděl, co se v nich skrývá za lidi, co se v nich skrývá za politiku, jaké zájmové síly jsou za nimi v pozadí, to pořádně ani ten volič, když se rozhodoval u urny, všechno možná nevěděl, netušil a trošku kupoval zajíce v pytli. Takže vždycky je koaliční vládnutí složité a v tomto případě složitější o to, že to jsou vlastně nové neprobádané strany.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale neukazuje se, že vstoupím do vaší řeči, jako téměř paradoxní, že nejstabilnějším partnerem je TOP 09, která nemá vnitřní krize a pošťuchují se ODS a Věci veřejné?

Host (Ladislav Jakl):
Tak TOP 09 je miláček médií, to mě ani nepřekvapuje, ta si to umí zařídit mezi novináři, mezi médii, má na to své docela dobré metody a není divu. Já myslím, že problémů, kauz, kdybychom chtěli poměřovat maso, váhu nějakých pochybení, tak to bychom našli úplně na všech stranách rovnoměrně. Ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Tudíž TOP 09 nemá problém, protože je miláček médií?

Host (Ladislav Jakl):
Protože je miláček médií, to říkáte přesně. Ale …

Moderátor (Václav Moravec):
Já cituji vás.

Host (Ladislav Jakl):
Jasně. No ale vy taky vždycky někomu něco nahrajete, aby to pak řekl a on to pak říká a je to pod jeho jménem. Ale já chci říct, že kromě těch kauz, o kterých jsme teď mluvili, tak ten problém koaličního vládnutí je dvojí. Nepochybně je to ta různorodost těch jednotlivých stran a to se čekat dalo. Já myslím, že by byl naivní, kdo by si myslel, že 118 většina bude jak na drátku vše válcovat a že ta rozhodnutí, která má ta 118 prosadit, že budou vznikat nějak bezbolestně automaticky a že tato většina je odmává a půjde se dál. To nikdo nemohl předpokládat. Určitě bylo jasné, že o tom, co bude ta vláda jako celek prosazovat, se nejdřív pěkně pohádají. A to by ani na tom nebylo to zvláštní. Co je zvláštní, je jednak ta metoda politického boje prostřednictvím mediálních kauz a pak je zvláštností ještě jedna věc, že se zde vede už několik měsíců snaha o to, aby jedna z těch koaličních stran v té vládě v podstatě nebyla, aby nic nechtěla, aby nic nepožadovala, aby neměla žádný vliv, žádný podíl na moci jako ty ostatní, ale aby zároveň tu vládu podpořila jaksi tak nějak zadarmo. A to buď prostřednictvím uloupnutí nějaké části jejich poslanců nebo dotlačení je k nějaké formě tiché podpory vládě, i když nikdy nebylo řečeno, proč by to někdo měl dělat jen tak zadarmo bez podílu na moci…

Moderátor (Václav Moravec):
Vnímáte tedy Věci veřejné jako koaličního otloukánka?

Host (Ladislav Jakl):
To já nevím, jestli zrovna otloukánka, ale…

Moderátor (Václav Moravec):
To tak popisujete.

Host (Ladislav Jakl):
Ale ta snaha a navíc já jsem tu stranu nejmenoval, to určitě máte na to dobré senzory sám. Určitě tady vidíme snahu, je jasné, že ty strany jsou různé, různě seriozní, s různým fundamentem programovým. To ale věděli všichni, když do té koalice lezli. S tím rizikem do toho šli a museli vědět, jestli chceme vaše hlasy a potřebujeme je nutně k tomu, aby vláda přežila, k tomu, aby vláda měla 101, tak asi předpokládám, že vám ustoupíme v tom, dáme vám podíl na rozhodování takový a teď už několik měsíců se vede hra, že by bylo dobré ty hlasy jejich jakoby mít nebo aspoň jejich část, ale nic jim za to nedat. A skoro se ani nedivím, že se to této straně zas tak úplně nelíbí.

Moderátor (Václav Moravec):
Ona právě ta nejmenší strana současné české vládní koalice, Věci veřejné, chtějí jednat o změně koaliční smlouvy, což se jim nedivíte, jak jste naznačil. Pokud se něco nestane, tak do konce června hrozí právě vypovězením té koaliční smlouvy. Premiér Petr Nečas k postoji Věcí veřejných říká:

Záznam Petra Nečase:
Suše konstatujeme, že bereme tento postoj na vědomí, považujeme za klíčové především to, byla vyjádřena vůle prosadit klíčové reformní zákony zpravidla v prvním čtení, některé ve druhém čtení na této schůzi Poslanecké sněmovny.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje postoj ODS premiér a předseda této strany Petr Nečas. V případě, že by Věci veřejné nakonec tu vládu opustily, je podle tajemníka prezidenta republiky Ladislava Jakla možné jet jen tak dál, jmenovat nové ministry, když Věci veřejné z vlády odejdou a nechat vládnout menšinový kabinet pod premiérem Petrem Nečasem?

Host (Ladislav Jakl):
Toto je právě, pokud někdo vyostřuje tu situaci až k takovéto krizové chvíli, tak by měl mít připraven nějaký scénář B, ať si ho nazveme jakkoliv a musí vědět, jestli chce udělat jinou koalici, třeba velkou koalici nebo nějaké jiné uspořádání nebo jestli má nějaký scénář pro uspořádání předčasných voleb nebo o nějaké přeskupení. Já věřím, že ten, kdo tlačí až na tu hranu, že toto má spočítané a že…

Moderátor (Václav Moravec):
Tomu stále ještě věříte po těch týdnech a měsících?

Host (Ladislav Jakl):
A nebo hrozí jiná věc, hrozí věc, že tady můžeme mít klidně rok, můžeme žít rok s vládou bez důvěry. Vládou, která neudělá vůbec nic. Už jsme to tady zažili několik měsíců, teď to hrozí. Je otázka, jestli si všichni tu hrozbu uvědomují. Jestli ta přesvědčenost o vlastní pravdě jednotlivých koaličních partnerů, já přece vím, jak to má být a ti druzí nemají nárok, jestli to není někdy tak silné, že přestanu počítat s těmi variantami, co se stane, když se můj scénář, o jehož správnosti jsem přesvědčen, nepodaří. Ono totiž o tom, jestli se scénář naplní nebo nenaplní, vůbec nerozhoduje to, jestli někdo ho považuje za správný nebo za nesprávný, ale to, jestli bude akceptován dalšími hráči v té hře a to vůbec nemusí být. Tady se předpokládá…

Moderátor (Václav Moravec):
Když varujete, jenom se omlouvám zase, že vám vstupuji do řeči, když varujete před tou vládou bez důvěry, tak pokud Petr Nečas má promyšlený ten scénář, podívejte se, Věci veřejné říkají ano, my můžeme být vně vlády, podporovaly bychom vládu možná ad hoc, tak on si může říct, podívejte se, já jsem jako premiér důvěru dostal, já jenom vyměním ministry za Věci veřejné, pošlu prezidentovi na Hrad návrhy na nové jmenování a vláda nemusí žádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru?

Host (Ladislav Jakl):
To je kýžená varianta určitých skupin, které si tuto variantu vymyslely už někdy v lednu nebo v únoru, to znamená mít podporu nějaké skupiny poslanců a nic jim za to nedat. Já se ptám, v jakém žijeme světě, že si někdo myslí, že takový scénář je možný? Proč by někdo podporoval vládu na své triko, na svou odpovědnost, jak by to obhajoval svým voličům a ve své členské základně, když za to nedostane vůbec nic? Rozumím, že tento scénář je kýžený, ale na to, aby byl …

Moderátor (Václav Moravec):
Účastnil by se ho prezident Václav Klaus podle vašeho názoru?

Host (Ladislav Jakl):
Já myslím, že rolí prezidenta není rozhodovat o tom, který scénář je dobrý, správný, který se mu líbí víc nebo méně.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale on některý scénář může hrát.

Host (Ladislav Jakl):
On může pouze přispět do debaty o tom, jestli ten který scénář je reálný, jestli má vyhlídky na stabilitu, jestli to není scénář na několik týdnů, jestli je dobře předjednán, jestli skýtá nějakou stabilitu. Pakliže by někdo tento scénář, o kterém vy mluvte a o kterém s radostí mluví velká část mediální scény, protože si ho velmi přeje, tak pokud by ho někdo vyjednal, zaručil třeba i nějakou formou dohody nebo smlouvy, tak prezident by měřil pouze nikoliv její obsah, protože k tomu asi těžko se může cítit oprávněn a nikdy to tak nedělal, ale řekl by, máte to vymyšlené, plán B máte, budiž, staniž se. Ovšem je otázkou, jestli něco takového potom bude opravdu stabilní navzdory tomu, že to někdo bude deklarovat dopředu. Víte, my poslední měsíce…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste viděl stabilní vládu těch dvou partnerů ODS a TOP 09, které teď se jeví…

Host (Ladislav Jakl):
Ale tak jsou různé varianty, jsou varianty TOP 09 – Sociální demokracie, je varianta velká koalice. Já rozumím, že se mluví pořád o jedné, protože si hodně lidí…

Moderátor (Václav Moravec):
Ono to vypadá, že si to přejí právě lídři ODS a TOP 09, že říkají, podívejte se…

Host (Ladislav Jakl):
Někteří lidé si myslí, že když nějakou variantu hodně budou opakovat a hodně jako zatnou pěsti a zavřou oči, že ji snesou jako zlaté vajíčko. To si nemyslím, že opakování nějaké varianty může k tomu pomoci. Ale chtěl jsem říct ještě jednu věc. My posledních několik měsíců zažíváme konjunkturu jednoho slova a to jsou reformy. Že kvůli reformám, že má být někdo státotvorný a podržet mou vládu, mou moc, má přání kvůli reformám. Ale já jak se dívám na to, co vylézá z vlády, jsem těch reforem ještě moc neviděl.

Moderátor (Václav Moravec):
Ty zákony, které už jsou ve Sněmovně a Petr Nečas říká, podívejte se, ty jsou reformní, tak vy byste k nim nálepku reformní nedal?

Host (Ladislav Jakl):
Víte, kdyby politici byli čestní, tak možná místo reformy začnou říkat naše priority. Ono by to bylo čistší. Pak byste si otevřel noviny a tam by bylo napsáno: Pokud naše priority neprosadíme, je nutno prosadit naše priority. Bylo by to férovější než taková novořeč reformy.

Moderátor (Václav Moravec):
To, co Petr Nečas tedy vydává za reformy podle vás nejsou reformy?

Host (Ladislav Jakl):
Některé zákony jsou parametrické změny, některé jsou mírně koncepční, ale reformu s velkým R, to já si představuji úplně jinak.

Moderátor (Václav Moravec):
A nevidíte ji.

Host (Ladislav Jakl):
A nevidím ji.

Moderátor (Václav Moravec):
Sociální demokraté nejen, že vládní představy reforem kritizují, když už budeme používat Nečasovo slovo reformy, ale vadí jim, že s nimi Nečasův kabinet jako s nejsilnější opoziční stranou některé parametrické změny nekonzultuje a tady jsou slova Bohuslava Sobotky:

Záznam Bohuslava Sobotky:
Česká sociální demokracie nebyla přizvána k jednání o takzvaných reformních zákonech a je tedy logické, že k těmto zákonům v tuto chvíli zaujímáme negativní stanovisko. Těch argumentů, které máme proti vládním reformním návrhům, je celá řada. Ty návrhy tak, jak byly předloženy, destabilizují veřejné rozpočty, ty návrhy rozdělují společnost, zvyšují míru sociální nespravedlnosti. Sociální demokraté u těchto návrhů zákonů, u všech, předloží návrh na jejich zamítnutí.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s tím, že některé parametrické změny zase chtějí sociální demokraté po volbách, pokud je vyhrají a povládnou, tak zase měnit. Pokud by měl prezidentův tajemník Ladislav Jakl, který je dnes hostem Rádia Impuls, říci, nakolik detailně je prezident vlastně o těch věcech informován a může svým způsobem do nich vstupovat, protože je to i hlava státu, která podepisuje zákony, byť většina v Poslanecké sněmovně může prezidentovo veto vetovat?

Host (Ladislav Jakl):
Ne, ne, ne, prezident republiky ani jeho tým není nijak účasten na tom procesu legislativního zrodu. Ano, náš zástupce obvykle sedává …

Moderátor (Václav Moravec):
Na vládě.

Host (Ladislav Jakl):
Ale pouze jako zpravodaj na vládě, dostáváme různé dokumenty, ale rozhodně prezident není součástí vlády, nemá žádné nástroje a těžko může přebírat zodpovědnost za ta střeva, za jednotlivosti v těch různých zákonech. Ale chci říct k tomu, co jste pouštěl před chvílí. Ano, samozřejmě sociální demokraté hájí své zájmy a křičí, aby na ně nebylo zapomenuto. Tomu rozumím. Ale v těch jejich slovech je i něco objektivního. Zaprvé je otázka, jestli vláda má v kapse 118 nebo 115 za všech okolností? Asi nemá…

Moderátor (Václav Moravec):
Teď se jeví, že zatím má 115 do 30. června.

Host (Ladislav Jakl):
A není to úplně jisté u všech těch programových problematických uzlů a je otázka, jestli právě tato skutečnost by neměla vést vládu k určité alespoň základní snaze o konzultaci. A pak je ta druhá, kterou jste zmínil, že možná nejen parametrické, ale i některé zásadní věci mohou být změněny potom po každých volbách, ale to potom je ten nejhorší možný scénář. Ono na druhou stranu každá opozice tímto straší a plaší a pak je nakonec, když potom přijde k moci, ráda, že některé věci měnit nemusí a že fungují a že fungují jaksi na cizí triko, že je schválil někdo jiný a ona potom může z toho sbírat profit v podobě třeba uzdravené ekonomiky. Ale zase na druhou stranu některé věci ta nová vláda prostě nemůže přežít tváří v tvář svému elektorátu, svým voličům, svým zájmovým skupinám a měnila by je. Proto považuji za moudré, když zásadní věci, které se dělají pro horizont 20-30 let, když konzultovány na nějaké širší platformě jsou.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podíváme na to, že vy jste v těch uplynulých měsících, stejně jako prezident Václav Klaus, vládu kritizovali v souvislosti s penzijní reformou, tu nesystémovou změnu kolem daně z přidané hodnoty, od níž pak strany vládní koalice ustoupily. Připomínám, že jde o ten návrh na zvýšení na 20 proícent daně z přidané hodnoty jedné jediné sazby s tím, že ve snížené 10procentní byly nesystematicky některé potraviny, jako chleba, nikoliv rohlíky…

Host (Ladislav Jakl):
Ano, ale to nebyla jediná věc, kterou pan prezident na tomto konceptu kritizoval. Kritizoval i její vlastní podstatu, které se obvykle říká ten povinně nepovinný, veřejně soukromý druhý pilíř. To je také velmi sporná a velmi nedomyšlená část toho konceptu.

Moderátor (Václav Moravec):
Bude s tím mít Kancelář prezidenta, respektive prezident zásadní problém, když všichni říkají, druhý nepovinný pilíř vlastně nechceme, protože to nedává smysl, říkají to i penzijní fondy, tak ukazuje se, že tady prezident může využít svého veta, protože to je věc, která mu zjevně vadí?

Host (Ladislav Jakl):
Tak já jsem někdy už v únoru někde prohlásil a nemám důvod to měnit, že pokud by na Hrad doputovala změna v důchodových zákonech tak, jak se o ní mluvilo v tu dobu, že já bych doporučoval její vrácení.

Moderátor (Václav Moravec):
Ona se mezitím právě změnila, ještě v tom únoru tam byl ten druhý pilíř alespoň povinný, od toho koalice také právě ustoupila, teď je dobrovolný…

Host (Ladislav Jakl):
On sice není povinný, ale je veřejný a zároveň soukromý, protože stát nad ním má určitou garanci a je možné ulitím si peněz do toho druhého pilíře odčerpat peníze z toho průběžného systému, čili je to pořád takový zvláštní hybrid a vlastně ani na té politické scéně, ani v té odborné scéně tento koncept nikdy nebyl plně obhájen. A…

Moderátor (Václav Moravec):
On ještě naopak je ještě víc hybridní a čím dál víc zpochybňován.

Host (Ladislav Jakl):
Tak v tomto asi budete stejného názoru jako já a já říkám, že já bych navrhoval vrácení takovéhoto systému, ale jestli by prezident uhrál boj s vládní většinou, to je otázka. V každém případě je to systém, který je dělaný hodně narychlo a ta veřejná diskuse kolem něj byla velmi splašená.

Moderátor (Václav Moravec):
Vidíte tady podobné příběhy i v té zdravotnické reformě, v tom prvním balíku, který je teď v Poslanecké sněmovně?

Host (Ladislav Jakl):
No víte, to je možná ještě složitější než s tou důchodovou reformou. Zatímco u té důchodové reformy alespoň víme, které jsou možnosti na stole a některé se nám líbí, některé ne, tak u té zdravotní reformy pořád nevíme úplně tu nejpodstatnější věc, snahu rozdělit v těch věcech, které se týkají zdraví, na věci soukromé a veřejné a tudíž financovatelné z veřejných prostředků a financovatelné ze soukromých prostředků. Zatím pořád řešíme návrhy, které mají zlepšit efektivitu nakládání s těmi veřejnými prostředky, zlepšit kontrolu a nějakým způsobem zprůhlednit ten systém současný, to znamená rozhodování o jeho jednotlivých parametrech. Tomu ale není možné říkat reforma a já zdravotnickou reformu nevidím, i kdybych se uměl dívat za roh.

Moderátor (Václav Moravec):
Tudíž platilo-li by veto na penzijní reformu, tak tady už by to bylo dvojveto?

Host (Ladislav Jakl):
To já už za sebe tak silně neříkám, protože …

Moderátor (Václav Moravec):
No ale kritizoval jste tu zdravotnickou věc víc než tu penzijní.

Host (Ladislav Jakl):
Ano, ale té jsem se nevěnoval tak dlouho, tolik let jako té penzijní, ale je to klidně možné.

Moderátor (Václav Moravec):
Co budete dělat 19. června?

Host (Ladislav Jakl):
19. června je neděle a prezident slaví sedmdesátiny. Tak to asi budu gratulovat panu prezidentovi.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte už dárek?

Host (Ladislav Jakl):
To nemůžu prozradit, co kdyby to pan prezident poslouchal.

Moderátor (Václav Moravec):
Není v cizině náhodou ještě?

Host (Ladislav Jakl):
Ne, ne, ne, už je zpátky.

Moderátor (Václav Moravec):
Už je zpátky. Včera byl v Německu.

Host (Ladislav Jakl):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale dárek je už přichystán?

Host (Ladislav Jakl):
Ani to nemůžu prozradit. Vážně, co kdyby mu to někdo donesl?

Moderátor (Václav Moravec):
Stalo se vám někdy, že byste na prezidenta zakřičel?

Host (Ladislav Jakl):
Tak některé porady naše bývají hodně emotivní, ano, i to už se stalo, pak mě to třeba někdy mrzelo, ano, je to tak.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete prozradit, kdy jste na něj zakřičel, čeho se to týkalo, když jsou porady emotivní, tak kdy to nejvíce jiskří mezi tajemníkem a prezidentem?

Host (Ladislav Jakl):
Ne, ne, ne, tak vždy to není mezi dvěma, někdy sedíme u toho čtyři, ale prostě ano, porady v tom úzkém kroužku kolem pana prezidenta jsou velmi otevřené, někdy i velmi bojovné, někdy i velmi ostré, vyříkáme si to mezi sebou bez nějakých problémů a má to jednu výhodu, která mě hrozně vyhovuje a rád bych jí měl i někdy mezi svými přáteli, že když člověk si něco rozdá v nějakém tématu velmi ostře, tak když to téma zmizí, list se obrací a začínáme od nuly a nikdo necítí nějakou křivdu nebo nějakou kyselost. Málokdo tuhle vlastnost má, je to škoda.

Moderátor (Václav Moravec):
To je ta nej vlastnost, když dám nej…, kterou u Václava Klause obdivujete?

Host (Ladislav Jakl):
Je to jedna z dobrých vlastností, tak co, já ji obdivuji i z sebe a u dalších kolegů. Já ji mám také, tuto vlastnost, že když se s někým pohádám, tak nemám pocit, že musím si nést nějakou křivdu, prostě ten spor je nesen k tomuto tématu a dál s tím dalším pokračováním vztahů by neměl mít nic společného. Kéž by to takhle měli i ostatní lidi.

Moderátor (Václav Moravec):
A která vlastnost Václava Klause, když jsme zmínili teď tu pozitivní, tak která je naopak někdy na prášky?

Host (Ladislav Jakl):
No tak samozřejmě ta, kterou všichni znají, je to pracovitost, která chvílemi přechází v pedantství a někdy ta pracovitost je nad rámec toho, co jeho okolí je schopno unést, v tomto ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause. Děkuji, že jste byl hostem Rádia Impuls.

Host (Ladislav Jakl):
Já děkuji za pozvání.

Moderátor (Václav Moravec):
A těším se.

Zdroj video a fotografie

Webdesign: Kabris|NET